Jasně pro. Piráti schválili účast ve vládě

Piráti jasnou většinou schválili koaliční smlouvu, pro hlasovalo přes osmdesát procent členů.

Jasně pro. Piráti schválili účast ve vládě
Předseda Pirátů Ivan Bartoš | foto PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Internetového hlasování, v němž Piráti hlasovali o schválení koaliční smlouvy a svém vstupu do vlády, se účastnilo 1082 členů strany. Pro návrh hlasovalo 888 z nich, tedy 82,1 procenta, oznámilo vedení strany. Piráti rozhodli o tom, že hlasování bude tzv. zásadní, což znamenalo, že pro jeho odsouhlasení byla nutná podpora více než šedesáti procent hlasujících. Účast ve vládě již dříve schválili představitelé koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a hnutí STAN, které kandidovalo v koalici právě s Piráty.

Jasný výsledek hlasování je překvapením, éterem v posledních dnech zněly hlasitěji spíše skeptické hlasy představitelů Pirátské strany, kteří by raději viděli stranu v opozici. Patřili mezi ně například europoslanci Mikuláš Peksa či Markéta Gregorová. Členové strany se ve čtyřdenním hlasování ale vyjádřili jasně: chtějí se podílet na vedení země.

„Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách,“ okomentoval výsledek hlasování předseda strany Ivan Bartoš s tím, že Piráti budou hájit nejen zájmy svých voličů, ale všech občanů Česka.

Rozhodnutí Pirátů vítají čelní představitelé ostatních stran budoucí vládní koalice. „Věřím, že vznikající vláda koalic Spolu a PirSTAN dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spoustu práce,“ uvedl na Twitteru pravděpodobný příští premiér Petr Fiala. Výsledek udělal radost i předsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi. „Věřím, že nás lidé volili proto, abychom společně porazili Andreje Babiše. Abychom společně ukončili vládní chaos. Abychom zabránili vládě populistů a extremistů a nabídli lidem lepší budoucnost. Jsem rád, že to většina Pirátů nechce zahodit. Lidi v této zemi nesmíme zklamat,“ uvedl Rakušan.

Mezi Piráty a Starosty přitom poslední dobou panuje napětí. Poté, co se díky kroužkování dostalo na Sněmovny 33 zástupců STAN a jen čtyři představitelé druhého subjektu, si Piráti nechali vypracovat analýzu, podle níž Starostové porušovali koaliční smlouvu, když voliče vyzývali ke kroužkování. Rakušan nedávno uvedl, že do příštích voleb už půjdou obě strany zvlášť.