Konkurz na fackovacího panáka

Bylo by fajn, kdyby vítězům co nejrychleji došlo, že letošní volby byly konkurzem na fackovacího panáka, a postavili se k situaci čelem. Času na nutná a notně nepopulární opatření je málo a voda stoupá.

Hned o povolebním pondělí přišla vítězům první složenka v podobě čerstvých čísel dokumentujících růst spotřebitelských cen, který mocně akceleruje. A to se v něm ještě prakticky nepromítá skokové zdražení energií řádově o desítky procent. A hned poté další posun výnosů na českém státním dluhu, který je nejvýše za posledních osm let.

Bylo by fajn, kdyby vítězům co nejrychleji došlo, že letošní volby byly konkurzem na fackovacího panáka, a postavili se k situaci čelem. Času na nutná a notně nepopulární opatření je málo a voda stoupá. 

Zástupci vítězných koalic sice už hlásí, že seškrtají připravený rozpočet o sto miliard, ale to zjevně netuší, co je doopravdy čeká a jak obtížné bude to škrtání. Možná v této souvislosti byla chyba, že se Petr Fiala nesešel s šéfem VW Diessem, který byl vysvětlit premiéru Babišovi, že Škoda zastaví výrobu a český erár má zase platit její zaměstnance. Spočítat si, zda se vyplatí opět dotovat pilíř české ekonomiky a stále ještě velmi ziskovou firmu, když její posun k elektromobilitě nakonec ta místa stejně zničí, není úplně banální. Dotace privátním podnikatelským subjektům jsou přitom podle dosavadních vyjádření pilířem zamýšlených škrtů.

Počítat je třeba i s tím, že kvůli inflaci budou muset růst penze, ale i spousta dalších dávek v budoucnu mnohem rychleji, než se čekalo ještě na začátku září. A příjmy z pojistného svůj růst přinejlepším zastaví, protože se kolaps autoprůmyslu propíše do zaměstnanosti a zbytek zaměstnanců může na dosavadní rychlé zvyšování platů zapomenout. 

K tomu přibudou dotace na energie rodinám, které se kvůli Green Dealu ocitnou v zoufalé finanční situaci, a o zdražování obsluhy dluhu zde byla řeč.

To, co je třeba udělat, bude lidi bezesporu bolet. A vláda bude dramaticky nepopulární a bude inkasovat jednu facku za druhou. Pokud si chce Fiala zachovat alespoň minimální šanci, že se vyhne osudu Nečase s Kalouskem, musí konat rychle, aby do příštích voleb byla země z nejhoršího venku.