Do nové vlády jen politici!

Ministr vůbec nemusí být resortním odborníkem. Stačí, když bude sociálně gramotný a dokáže rozlišovat podstatné věci od prkotin

Do nové vlády jen politici!
ilustrační foto | Profimedia.cz

Rodí se nová vláda. V diskusi o jejím složení probublává otázka, jaké předpoklady by měli mít noví ministři. Zaznívají názory, že by mělo jít o odborníky. Nebo spíše o manažery? Prý by měli mít zkušenosti. Nebo alespoň dravost a energii mládí.

K zodpovězení těchto otázek potřebujeme znát zadání. Říci si, co od nové vlády očekáváme. A také si tato očekávání zasadit do reálného politického rámce.

Očekávání jsou rozhodně velká. Mají je jak ti, kteří volili Spolu nebo koalici Pirátů se STAN, tak voliči konkurenčních stran a koalic. A dost se různí.

V prvním případě jsou veskrze pozitivní, nicméně vzhledem k domácímu, evropskému i globálnímu ekonomickému a politickému kontextu také dost skeptická. Mají je především byznysmeni, manažeři, svobodná povolání, živnostníci a všichni ostatní, kdo se živí na vlastní triko. Ale jsou blízká i mnohým zaměstnancům eráru, vzdělaným lidem, kvalifikovaným dělníkům, studentům, mladým rodinám nebo seniorům, kteří neskočili na špek Babišovi a spol.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit