Jak trefit okupanty Krymu? Ukrajinci dostávají tipy i od samotných ruských vojáků

Frustrovaní ruští vojáci včetně důstojníků předávají ve stále větším počtu koordináty svých vlastních objektů ukrajinské armádě, hlásí (převážně krymská) partyzánská skupina Ateš.

Jak trefit okupanty Krymu? Ukrajinci dostávají tipy i od samotných ruských vojáků
Detonace munice na vojenském cvičišti v Kirovském okrese na Krymu 19. července 2023 (ilustrační foto) | foto Profimedia.cz

Onen modus operandi už funguje celé měsíce. Rusko-ukrajinská partyzánská skupina Ateš, působící především na Krymu, získává od svých agentů na ruské straně informace o umístění a pohybu okupačních jednotek a techniky. Poskytuje tyto informace ukrajinským ozbrojeným silám, které se pak snaží označené cíle zasáhnout.

Útoků přibývá

V posledních týdnech se úspěšné útoky na ruské vojenské cíle na okupovaném Krymu množí. Třiadvacátého srpna zveřejnila ruská vojenská rozvědka GRU video, na němž je zachycen zásah ruského raketového systému S-400 v Olenivce na Krymu, 120 kilometrů jižně od Chersonu, ukrajinskými raketami. Systém byl údajně úplně zničen, několik ruských vojáků přišlo o život. 

Následující den, v Den nezávislosti Ukrajiny, oznámila pro změnu kyjevská vojenská rozvědka HUR, že ukrajinské letectvo a námořní rozvědka provedly obojživelný výsadek poblíž krymských měst Majak a Olenivka. Operace prý splnila svůj úkol: ruští okupanti utrpěli ztráty a nad Krymským poloostrovem opět zavlála ukrajinská státní vlajka.

Na konci druhého zářijového týdne ukrajinský útok na ruskou námořní základnu v Sevastopolu poškodil dvě ruské válečné lodě. Ukrajinci použili řízené střely Storm Shadow, které jsou navrženy tak, aby pronikly hluboko do cíle a způsobily maximální škody. Minsk, velká výsadková loď třídy Ropucha, byl údajně poškozen natolik, že jeho oprava se nevyplatí.

Minulý pátek (22. září) vedli Ukrajinci úder na samotné velitelství ruské Černomořské flotily. Rozvědka ministerstva obrany HUR uvedla, že operace zlikvidovala desítky vysokých důstojníků „včetně nejvyššího velení“ ruských sil na Krymu. 

Když chybí výplata

Hnutí Ateš, složené převážně z Ukrajinců a krymských Tatarů (Ateş znamená v krymské tatarštině “oheň”), podniká partyzánské akce na okupovaných územích Ukrajiny i v Rusku. Právě spolupráce skupiny s ruskými agenty v řadách okupantů nese v posledních měsících ukrajincům bohatou úrodu.

Důvod je prostý: ruští vojáci podle skupiny Ateš nedostávají výplatu včas (pokud vůbec). Jejich frustrace si nachází ventil v podobě poskytování informací Kyjevu. Není přitom jasné, jestli za takové informace dostávají ruští informátoři od Ukrajinců peníze, nebo jestli je jim destrukce ve vlastních řadách dostatečnou odměnou.

Ateš případné odměny nezmiňuje. „Děkujeme obyvatelům Sevastopolu a agentům Ateš za jejich práci. Bez vás by to nevyšlo,“ napsala skupina na svém telegramovém kanálu. Připojila také sarkastické poděkování do Moskvy: „Zvláštní poděkování ruskému ministerstvu obrany – zpoždění výplat pro armádu nám pomáhá zlákat ke spolupráci důstojníky z ruské Černomořské flotily.“

Plyne z toho obecné poučení: dbejte, abyste platili výplaty včas, jinak nevíte dne ani hodiny. Pokud jedete ve špinavém byznysu, například pracujete pro Putina, platí to dvojnásob.