Jednociferná inflace? Na šampaňské je ještě čas

Snížení meziročního růstu cen je dáno především loňskou velmi vysokou srovnávací základnou a trend zdražování z měsíce na měsíc rozhodně nepolevil.

Jednociferná inflace? Na šampaňské je ještě čas
ilustrační foto | Shutterstock.com

Je to v poslední době neobvyklé, ale některé ekonomické předpovědi také mohou klapnout. Inflace v červnu v meziročním vyjádření skutečně poklesla na jednocifernou hodnotu, tak jak věštili experti z ČNB i analytici. Těch 9,7 procenta růstu cen je nejníže od prosince 2021, kdy byla na 6,6 procenta a pak v lednu skočila hned na 9,9 procenta. Tehdy sice už citelně podražovaly energie kvůli pádu Bohemia Energy, ale stále bylo ještě před začátkem války na Ukrajině.

Válka není dobojována

A v ČNB už začali otevírat šampaňské. Viceguvernérka Eva Zamrazilová se hned nechala slyšet, že nová čísla potvrzují správné a dostatečně přísné nastavení měnové politiky, protože odpovídají předpokladům z loňského srpna, kdy nová bankovní rada zastavila zvyšování sazeb.

Přejme našim centrálním bankéřům trochu radosti, které si v posledním roce určitě moc neužili, ale berme to trochu s rezervou. Válka s inflací není zdaleka dobojována.

Stačí se podívat přes Atlantik, kde poslední inflační čísla až šokovala. Růst cen zpomalil ze čtyř na tři procenta. Tamní trhy ale stále počítají s tím, že Fed v posledním červencovém týdnu zvedne své základní sazby, které jsou nyní nad pěti procenty, tedy vysoko nad aktuální inflací, ještě o kousek výše. Důvodem je nespokojenost americké centrální banky se stále neuspokojivou situací na trhu práce a z toho plynoucí pokračování poptávkových tlaků.

Poptávkové tlaky

To u nás je ČNB vysoko nad věcí a to, že nizoučká nezaměstnanost opět poklesla a zvýšil se počet volných míst, ji zřejmě valně nezajímá. Poptávkové tlaky ale dál existují i u nás a nejsou zanedbatelné. Při podrobnějším pohledu je zřejmé, že snížení meziročního růstu cen je dáno především loňskou velmi vysokou srovnávací základnou a trend zdražování z měsíce na měsíc nepolevil.

Meziměsíční inflace je dál na 0,3 procenta. Rekordně podražují dovolené a také služby, zejména pohostinské a ubytovací. A podnikatelé v tomto směru rozhodně nenarážejí na nedostatek koupěschopného zájmu a zjevně jen tak nenarazí. Možná má Eva Zamrazilová pravdu a inflace směřuje ke svému dvouprocentnímu cíli.

Nakonec má k dispozici ta nejlepší data. Nicméně zvenku to tak nevypadá a ani optimisté ještě nevidí meziroční růst cen příští rok touto dobou moc pod čtyřmi procenty.

To ale oddaluje okamžik, kdy bude možné citelně snižovat úrokové sazby, což podpoří investice a nastartování skomírajícího růstu ekonomiky, což by zrovna v okamžiku, kdy se vláda konečně odhodlala utahovat svou rozpočtovou politiku a šetřit na výdajích, bylo docela žádoucí.

Stejně na pokles sazeb čekají třeba rodiny, aby mohly žádat o hypotéku. Původní předpoklady, že k uvolňování měnové politiky bude možné přistoupit už v posledním kvartálu letošního roku, se ale momentálně jeví jako čirá utopie.