Dusno na Černém moři. Incidenty zvyšují napětí mezi USA a Ruskem

V oblasti Černého moře dochází stále častěji k vojenským incidentům mezi námořnictvem zemí NATO a Ruskem. Napětí v posledních měsících graduje.

Dusno na Černém moři. Incidenty zvyšují napětí mezi USA a Ruskem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Kontaktů mezi ruskou armádou a vojáky z členských zemí NATO je stále více. Kromě Pobaltí to platí také v oblasti Černého moře, které se po ruské anexi Krymu stává územím, jež je z geopolitického pohledu pro soupeření mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí velmi důležité.

Projevilo se to i v průběhu vojenského cvičení Sea Breeze na začátku července, kdy během námořních manévrů zemí NATO a přidružených států Partnerství pro mír včetně Ukrajiny bylo vedení amerického torpédoborce USS Ross rádiově kontaktováno ruskou lodí s požadavkem, aby okamžitě opustilo svou pozici, protože tu ruské námořnictvo provádí cvičení. Američtí vojáci ale neustoupili a nenechali se ruskou stranou zastrašit, protože se nacházeli v mezinárodních vodách. 

Incident následoval jen pár dní poté, co Rusové u Krymského poloostrova měli střelbou nutit změnit kurz britský torpédoborec HMS Defender. Nahánělo jej dvacet ruských letadel a dvě lodi ruské pohraniční stráže. Britské plavidlo plulo z Oděsy do Gruzie mezinárodně uznávanou trasou, bránil se Londýn. Moskva naopak tvrdila, že šlo o provokaci a nebezpečné jednání. Kreml považuje Krym a pobřežní vody za ruské území.

Situace je stále více napjatá

Americké námořnictvo tvrdí, že situace v Černém moři je stále více vyhrocená. Ruské lodě často ze vzdálenosti několika mil sledují společná cvičení NATO s Ukrajinou, jež se konají v mezinárodních vodách. Dochází také k přeletům ruských stíhaček. Připomíná to soupeření Spojených států a Číny v Jihočínském moři. Zástupci amerického námořnictva uvedli, že probíhá soutěž o to, kdo v oblasti nashromáždí dostatečně silnou koalici spojenců. 

Cvičení Američanů má odradit Rusy od dalšího posilování svých pozic v černomořském regionu. Viceadmirál Gene Black zdůraznil, že vojenské lodě mohou v mezinárodních vodách působit bez omezení. „Někdy přitahujeme nechtěnou pozornost a musíme se s tím vyrovnat,“ řekl šéf americké šesté flotily, jež se na cvičení podílela. 

Velitel torpédoborce Ross John D. John k incidentu s Rusy jen lakonicky poznamenal, že si jeho posádka dělá své úkoly a protivník zase jeho. Nicméně i nadále chce svobodně operovat v mezinárodních vodách, i když Moskva proti cvičení, na kterém se podílelo třicet zemí, protestovala.

Rusko nespolupracuje

Ruské straně se nelíbí, že Američané pomáhají ukrajinskému námořnictvu znovu budovat své kapacity, když o většinu lodí přišlo po anexi Krymu. NATO i Ukrajinu zase znepokojuje, že na jaře ruská armáda v blízkosti hranice shromáždila přes sto tisíc vojáků a tvrdila, že se jedná pouze o vojenské cvičení, ale těžkou vojenskou techniku ani po tomto „cvičení“ plně nestáhla.

„Mezi USA a spojenci NATO proběhlo období konzultací, abychom lépe porozuměli tomu, co Rusko chystá a co by mohlo udělat,“ vysvětlila Laura Cooperová z amerického ministerstva obrany, že je nutné přijmout opatření na podporu bezpečnosti Ukrajiny. Rusko podle Cooperové nespolupracuje s mezinárodní Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle mezinárodních dohod by mělo hlásit, kdy se chystá uskutečnit vojenská cvičení. 

Black zdůraznil, že žádný národ nemá právo omezovat pohyb lodí v mezinárodních vodách a platí to i v případě Černého moře. Komandér amerického námořnictva Dan Marzluff tvrdí, že Rusko v posledních měsících upoutalo pozornost na černomořský region svými jednostrannými kroky. „Máme tendenci zapomínat, že Ukrajina je stále ve válce, jsou v ní od roku 2014. Je to jediný aktivní konflikt na evropském kontinentu,“ dodal k tomu, že se příměří na východní Ukrajině nedodržuje. 

Poslední cvičení Sea Breeze mělo pomoci Ukrajině nacvičit komunikaci v rámci námořnictva zemí NATO, aby mohla v případě vyostření konfliktu s Ruskem disponovat větší námořní silou po boku lodí z Aliance. Nicméně manévry, kterých se účastnily dva tisíce vojáků, 32 lodí a 40 letadel, neměly být vnímány jako agresivní nebo provokativní akce, jak je vykresluje Moskva, brání se Washington