Hrotcast: Že banky zvedaly sazby kvůli windfall tax? Nesmysl

Zvyšování sazeb se zastavilo ještě před oznámením podoby daně z mimořádných zisků, říká v novém Hrotcastu ekonom Petr Sklenář.

Hrotcast: Že banky zvedaly sazby kvůli windfall tax? Nesmysl
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

Klíčovým faktorem pro zvyšování úrokových sazeb bank byl růst sazeb ze strany ČNB, a ne zavádění nějaké mimořádné daně pro příjem bank; ačkoli někteří analytici spekulovali, že banky tak reagovaly právě na windfall tax, říká ve dvanáctém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Jinými slovy, raději daly víc peněz klientům, než aby je odvedly do státního rozpočtu. A ani časově by souvislost s mimořádnou daní neseděla, tvrdí Sklenář.

V novém dílu Hrotcastu, společného podcastu týdeníku Hrot a J&T Banky o nejaktuálnějším ekonomickém dění, probírali Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem také úročení vkladů a hledali vysvětlení pro aktuální chování bank i domácností. Pozastavili se například nad faktem, že ani propastný rozdíl mezi úročením termínovaných vkladů a peněz na běžných účtech nepřiměl obrovské množství Čechů pořídit si termínovaný vklad.

„Může to být otázka finanční gramotnosti. Pro někoho může být výše úrokové sazby i tak málo atraktivní anebo tu může být opatrnostní motiv – že lidé zkrátka chtějí mít peníze rychle k dispozici,“ říká Sklenář.

Hrotcast

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple Podcasts, Google Podcasts.