Hrotcast: Jednotná měnová politika zesiluje Slovákům inflační problém

Slovensko je dnes v rámci eurozóny státem s nejvyšší inflací, říká ekonom Petr Sklenář. 

Hrotcast: Jednotná měnová politika zesiluje Slovákům inflační problém
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

Inflace a posuny úrokových sazeb ve střední Evropě jsou stále jedním z největších ekonomických témat současnosti. V Česku se sazby budou opatrně snižovat a do konce roku by mohly být pod čtyřmi procenty. Poláci je už před volbami opakovaně snížili a Maďaři řezali ještě víc, než se čekalo.

„Jenže v Maďarsku byl inflační problém nejhlubší, inflace je tam stále kolem dvanácti čtrnácti procent. Snižují ze třinácti procent, takže toho tři čtvrtě procenta není zase tolik,“ říká v novém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. A dodává: „Všichni počítají s tím, že Maďaři budou snižovat sazby, ale pořád zůstanou relativně vysoko.“

Hrotcast

Výrazný problém začíná vyvstávat na Slovensku. „Slovensko se stává v rámci eurozóny zemí s nejvyšší inflací. Je to ukázka toho, že jednotná méně přísná měnová politika pro podobně rozehřátou ekonomiku vytváří pokračování inflačního problému, nikoli tlumení, které vidíme u nás,“ říká Sklenář v aktuálním Hrotcastu s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem.

V nejnovějším vydání Hrotcastu Sklenář se Zámečníkem probírali také další vývoj inflace, mezd, sazeb a míry úspor v Česku (aktuální kombinace může sazby „udržet kolem pětky“, říká Sklenář). Došlo i na pozoruhodný vývoj kolem amerických desetiletých dluhopisů. Víc se dozvíte v novém Hrotcastu.