Hrotcast: Inflace pod sedmi procenty? Ne, vyhráno fakt není

Nastává nejtěžší okamžik celého dezinflačního procesu. Kdyby zakořenila zvýšená inflace, bude to dlouhé a drahé, říká ekonom Petr Sklenář. 

Hrotcast: Inflace pod sedmi procenty? Ne, vyhráno fakt není
HROTCAST Miroslava Zámečníka a Petra Sklenáře

Zářijová čísla o inflaci překvapila, 6,9 procenta byl lepší výsledek, než většina analytiků předvídala. „Já očekával inflaci kolem 7,5 procenta. Takže z tohoto pohledu byla inflace těsně pod sedmi procenty trochu překvapení. Každopádně je zjevné, že nákladový šok z inflace odeznívá,“ říká v novém dílu Hrotcastu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Otázkou teď bude, co to zářijové překvapení udělá s psychologií podnikatelů. „Tady nastává ten nejtěžší okamžik celého dezinflačního procesu z hlediska měnové politiky. Vypadá to, že máme vyhráno, jenže to paradoxně může být největší prohra. Hrozí, že inflace zpomalí, ale nevrátí se na nízké úrovně, zůstane na nějakých čtyřech procentech. Pak přijde nějaký – třeba ropný – šok a inflace vyskočí zpátky na pět šest procent,“ říká Sklenář. A dodává: „Dostat se pak ze zakořeněné vyšší inflace je hodně dlouhé a drahé.“

Hrotcast

V aktuálním Hrotcastu se Sklenář s hlavním analytikem týdeníku Hrot Miroslavem Zámečníkem věnovali také poslednímu ekonomickému dění v Americe a v Polsku a na pozadí útoku Hamásu na Izrael i možným dopadům další války na Blízkém východě. Víc se dozvíte v novém Hrotcastu.

Hrotcast najdete každý týden kromě Spotify také na Apple Podcasts a Google Podcasts.