Harryho díra. Kam se schová Biden, až začne jaderný útok

Americká vláda má vybudovaný úkryt pro případ vypuknutí jaderného konfliktu. Nechal jej postavit Harry Truman v komplexu Raven Rock Mountain po roce 1945. Jednou z přezdívek obrovského protiatomového bunkru je Harryho díra.

Harryho díra. Kam se schová Biden, až začne jaderný útok
Americký prezident Joe Biden | foto Shutterstock.com

Pokračující válka na Ukrajině a vyhrožování Kremlu celému Západu a Severoatlantické alianci, že použije i jaderné zbraně, pokud se spojenci Ukrajiny budou stále více angažovat v konfliktu, vyvolává ve společnosti po celém světě obavy z globálního jaderného konfliktu. Tak blízko jaderné konfrontaci nebyl svět od kubánské raketové krize v roce 1962.

Navíc i podle nového strategického plánu Spojených států je nutné počítat s hrozbou útoku ruskými jadernými bombami. Prezident Joe Biden hovořil o riziku jaderného armagedonu a je jasné, že Američané stále vážněji posuzují rizika „jaderného harašení“, jež se ozývá z Kremlu. 

I proto média oprašují různé katastrofické scénáře pro případ jaderné války. V případě amerických reálií se připomíná bunkr pro americké prezidenty a jejich generály, který nechal vybudovat americký prezident Harry Truman po roce 1945, když Američané z důvodu rychlého ukončení války použili atomové bomby proti Japonsku. 

Činnost vlády i Pentagonu má v kritické situaci, pokud dojde k použití jaderných zbraní, zajistit obrovský protiatomový kryt, který začal vznikat po roce 1949 v komplexu Raven Rock Mountain v pohoří Blue Ridge Mountains na hranicích států Pensylvánie a Marylandu. 

Obrovský bunkr z období studené války

Komplex má několik přezdívek, jako je Podzemní Pentagon, Harryho díra nebo Místo R. Hlavní účel vybudování mamutího krytu spočíval v tom, aby mohly Spojené státy v období studené války pokračovat v jaderném konfliktu, pokud by je napadl raketami Sovětský svaz.

V protijaderném bunkru měl strávit nějaký čas bývalý viceprezident Dick Cheney v administrativě George Bushe mladšího v době teroristických útoků na New York 11. září 2001, kdy nebylo jasné, kdo za atakem stojí a zda nebude Amerika čelit jadernému konfliktu nebo použití jiných zbraní hromadného ničení (chemických, biologických). 

Utajovanému komplexu věnoval celou knihu novinář Garrett Graff. Vyšla v roce 2017 pod bombastickým názvem Raven Rock: Příběh tajného plánu vlády USA zachránit se – zatímco my ostatní zemřeme.

Komplex popsal jako mohutnou horu, která je celá vytěžená a vybetonovaná a fakticky v sobě skrývá celé podzemní město pro vládní úředníky. V hoře se mají nacházet samostatné budovy až do výšky tří pater. „Má vše, čím disponuje malé město. Je tam hasičský sbor, je tam policejní oddělení, zdravotnická zařízení, jídelny,“ řekl pro americkou rozhlasovou stanici NPR

Prezident má na reakci desítky minut

Spisovatel William Doyle tvrdí, že sídlo Raven Rock lze využít jako bezpečný úkryt pro amerického prezidenta v případě jaderné krize. „Prostřednictvím dostupných komunikačních nástrojů by byl prezident propojen hlasem a videem s Národním vojenským velitelským střediskem ministerstva obrany v Pentagonu, známým jako ‚válečná místnost‘, a s velitelstvím Strategického velitelství, popřípadě se STRATCOM na letecké základně Offutt jižně od Omahy v Nebrasce, která řídí národní arzenál strategických jaderných zbraní,“ uvedl k možnosti jaderného konfliktu s Ruskem

Americká expertka na jaderné zbraně Sharon Weinerová doplnila, že vláda má vypracovány podrobné plány, jak se chovat v případě jaderného útoku. Například během projevu prezidenta o stavu Unie, který každoročně probíhá na společném zasedání obou komor Kongresu, je vždy významný člen americké vlády umístěn na neznámém místě, aby v případě útoku na americký Kapitol zůstal někdo v pohotovosti a mohl dál řídit zemi. 

„V případě, že by byli všichni v Kapitolu zabiti, myšlenka je taková, že by zůstala naživu jedna osoba, která má nějaké spojení s ústavní autoritou, a mohla se ujmout vlády,“ vysvětlila. 

Prezident by měl být – pokud dojde k útoku jadernými hlavicemi – odvezen na bezpečné místo, kde bude informován o aktuální situaci, aby mohl učinit další rozhodnutí na obranu Ameriky a jejích spojenců včetně odvety za jaderný útok. Samozřejmě k případné evakuaci musí dojít v řádu minut. Pokud by došlo k jaderné krizi, kterou způsobí mezikontinentální balistické střely, má prezident na reakci maximálně patnáct minut, dodala Weinerová.