Gazdíkův nástupce? Jednoduché to mít rozhodně nebude

V množství aktivit, které v úřadu Petr Gazdík inicioval, se snad už nemůže vyznat ani on sám

Gazdíkův nástupce? Jednoduché to mít rozhodně nebude
ilustrace | Vojtěch Velický

Politik to ale vysvětloval tím, že českému školství ujíždí vlak. A že jsou potřeba zásadní změny, jinak s námi bude zle. Možná že měl pravdu. Realitou však je, že po půl roce odchází z vlády od spousty rozdělané práce. U části Gazdíkových vizí se můžeme ušklíbnout a doufat, že z ministerstva zmizí spolu s politikem. Jako příklad uveďme politikův záměr zbytečně přejmenovat resort, a hodit tak miliony korun do kanálu. Neplatí to však u všech jeho plánů.

Žáci, studenti a učitelé si zcela jistě zasluhují vědět, co mohou čekat od nového zástupce hnutí STAN ve vládě. Narážíme na to, že ministr Gazdík rozhodně nebyl pomalý – naopak. Svým podřízeným dával i v práci na důležitých dokumentech a změnách zákonů až absurdně krátké lhůty. Může nám být sympatické, že vše „hrotil“. Důsledkem ale je, že ve školách nyní lidé čekají, co bude dál. Protože některé změny měly začít platit již velmi brzy, třeba už příští rok.

Gazdík slíbil zrušení jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Překopat maturitní zkoušky… Umožnit širšímu okruhu lidí, aby mohli učit. Reformovat Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat. Zmínit si zaslouží úkol, kterému se mají úředníci a experti věnovat následující měsíce – zcela překopat obsah rámcových vzdělávacích programů. Dopodrobna se bude řešit, co konkrétně se vlastně mají děti učit. Média to naprosto adekvátně označují za největší změny ve školství za poslední desítky let.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit