Přejmenovat ministerstva? Vláda je fakt mimo

Hned dvě ministerstva by se mohla během vládnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) přejmenovat.

Přejmenovat ministerstva? Vláda je fakt mimo
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík chce svůj resort přejmenovat na ministerstvo vzdělávání. | Profimedia.cz

Z ministerstva školství by se mělo stát ministerstvo vzdělávání. K ministerstvu práce a sociálních věcí by mělo přibýt ještě slovo rodina. Jde o důkaz, že tato vláda je odtržena od reality.

Na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jsme si snad již všichni zvykli. Zkratka MŠMT je unikátní a kombinuje nejen hlavní záběr resortu, školství, ale rovněž starost o volnočasové a další aktivity mladých (mládeže), stejně tak sport (tělovýchovy). Jenže ministr (stále ještě) školství Petr Gazdík (STAN) by si přál přejmenování.

Nově bychom měli mít Ministerstvo vzdělávání ČR, protože takový název prý dokonale ilustruje proměnu od úzce profilovaného zaměření resortu na školské záležitosti směrem ke vzdělávání celé populace. Podobně politik Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce nově vést Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny ČR.

Není známkou nějakého tvrdého konzervatismu, když se někomu takové změny nepozdávají. Není to ani zpátečnictví. Měnit názvy resortů totiž není jen tak. Kromě zákonů musíte upravit také celou „identitu“ organizace. Budou potřeba nová loga, nové předměty, změna názvu se bude muset projevit všude. Takové změny stojí soukromé společnosti desítky milionů korun, u státní správy si to několikrát vynásobte.

Měnit názvy organizací podle módních tendencí je jednoduše nehospodárné, zbytečné a v konečném důsledku i přitěžující pro občany. Příklad? Ministr Gazdík se pochlubil, že už nechal zaregistrovat novou internetovou adresu www.mvzd.cz. Jenže dnes už nám funguje mzv.cz (zahraniční věci), mzcr.cz (zdravotnictví). Neboli nové ministerstvo zapadne do změti jiných.

Petr Gazdík hýří nápady. Rozjel změny na všech frontách, od základek po vysoké školy. V mnohém připomíná hyperaktivního ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) z let 2014–2015. Chládek měl ale kolem sebe lidi, kteří jej hodně brzdili. Gazdík se zatím, zdá se, obklopil suitou kývačů. Kéž by se našel někdo, kdo by s ohledem na rekordní inflaci, krizi v domácnostech, potíže s migrací a zvětšující se obavy veřejnosti z budoucnosti politikovi řekl, ať se alespoň na chvilku hodí do klidu.

Ostatně dokonce i zmíněný Chládek v roce 2010 napsal: „Měnit název resortu je jen vyhazováním peněz, reálně nic nepřinese.“ Ono politikovo prozření je teď záhodno připomenout.