Filharmonici jako test. Zaorálek slibuje plán pro kulturu

Koncerty květnového festivalu Pražské jaro by mohly být prvními, na které se vrátí alespoň část diváků. Ministerstvo na nich chce vyzkoušet pravidla pro otvírání kultury.

Filharmonici jako test. Zaorálek slibuje plán pro kulturu
ilustrační foto | Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Zatím jste zažívali jen krev, pot a slzy, ale nevzdávejte to, možná už v létě se budete moci vrátit ke své práci. Tak by se dal ve stručnosti shrnout obsah dopisu ministra kultury Lubomíra Zaorálka adresovaného umělcům, muzikantům nebo provozovatelům galerií a divadel.

Zaorálek v něm poprvé konkrétněji naznačuje, za jakých pravidel a podmínek by se mohl rozběhnout sektor kultury. Z jednání s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že bude potřeba opravdu zásadní zlepšení epidemiologické situace. „Proces uvolňování by měl opět probíhat na půdorysu protiepidemického systému PES,“ tvrdí ministr kultury.

Většina Čechů nejspíš zapomněla, že PES má i jiný než pátý stupeň. Ostatně za celou dobu existence indexu jsme se na lepší než třetí příčku nedostali nikdy. Stojí proto za připomenutí, za jakých okolností kulturní akce budou smět proběhnout. 

S diváky se při nich počítá ve druhém stupni, což v číslech denních přírůstků znamená maximálně stovky nových případů covidu. V takové situaci bylo Česko naposledy na konci loňského léta. Ani zelená, která značí epidemii víceméně pod kontrolou, navíc nepočítá s velkými akcemi. Maximální počet diváků? Dva tisíce.

Pořadatelům navíc pravidla stanovují, aby zajistili například dodržování rozestupů nebo nošení roušek. „Zajistit rozestupy v rámci celého festivalu, především tedy v hledišti přímo pod pódii, je prakticky nemožné,“ upozorňuje promotér festivalu Brutal Assault Martin Brzobohatý. 

Ministr kultury tvrdí, že letní sezona přesto ještě pořád není odepsaná. „Chtěli bychom do indexu doplnit pravidla pro letní scény, řešíme i podmínky konání festivalů,“ slibuje. Stále pravděpodobnější ovšem je, že se návštěvníci nevyhnou testování na covid. I to může řadu z nich odradit.

Jako první by se podle Zaorálka mohly divákům otevřít koncerty České filharmonie a festival Pražské jaro, který je naplánovaný na druhou polovinu května. Právě tyto akce ministerstvo zvažuje jako pilotní projekty, na kterých by se opatření s testováním diváků vyzkoušela.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní