F-35 pro Česko: čas je víc než peníze. Vláda zkusí jiné zájemce předběhnout ve frontě

Do roka a do dne by mělo být jasné, zda – a případně i kdy a za jakých podmínek – Česko koupí od USA celkem 24 nejmodernějších letounů F-35. První setkání českého a amerického vyjednávacího týmu je na programu v USA už tento měsíc.

F-35 pro Česko: čas je víc než peníze. Vláda zkusí jiné zájemce předběhnout ve frontě
Celým jménem Lockheed Martin F-35 Lightning II je jednomístný, jednomotorový víceúčelový letoun páté generace. | Profimedia.cz

Manévry, které nedávno nad Ostravou v rámci Dnů NATO předváděl pilot americké stíhačky F-35, vyvolávaly u diváků úžas, u vojáků nadšení. Zejména díky vidině toho, že 24 těchto strojů by v dohledné době mohla provozovat i česká armáda. Klíčovou otázkou je, jak daleko tato „dohledná doba“ je a zda se Česku podaří díky politickým vztahům a lobbingu přeskočit jiné zájemce o tyto špičkové bitevníky. Poptávka ze světa je totiž výrazně vyšší, než jakou nyní dokáže americký Lockheed Martin uspokojit. A čas tentokrát hraje pro Česko větší roli než peníze.

Vybrali si vojáci

Koncem července vláda Petra Fialy v utajeném režimu – avšak jednomyslně – rozhodla o tom, že rozjede s americkou stranou jednání o nákupu dvou letek „efpětatřicítek“. Jistotu, že tyto stroje budou v českých barvách skutečně létat, to ale pořád neznamená. „My jsme přímo o nákupu ještě nerozhodli, jen o tom, že povedeme jednání, která k nákupu povedou,“ komentoval to premiér Petr Fiala.

„Jednání s americkou stranou už brzy začnou, ale ve hře jsou pořád i jiné va­rianty, zejména modernizovaný Gripen E,“ komentuje chystané jednání – a s ohledem na ně pod podmínkou anonymity – vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany s odkazem na to, že nabídka strojů od britsko-švédského konsorcia BAE Systems je pořád na stole.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit