Dvacet let s větrníky

Česká republika i zahraničí. ČEZ má s větrnými elektrárnami dvacetileté zkušenosti

Dvacet let s větrníky
ilustrační foto | ČEZ

„Větrné elektrárny mají v České republice velký potenciál. Ve srovnání s dobou před patnácti lety mohou dnešní standardní větrné turbíny vyrobit několikanásobek bezemisní energie. Podle reálného scénáře by tak mohly v budoucnu dodávat energii pro deset až dvacet pět procent české spotřeby, což by pokrylo energetické potřeby stovek tisíc domácností,“ řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize Obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

Výhody větru

Větrníky jsou vhodným doplňkem – v ČR již rozšířených – fotovoltaických elektráren. Výrobní křivky větrných a solárních elektráren se totiž dokážou vzájemně doplňovat, a to nejen v průběhu roku, ale i v průběhu dne. Větrná elektrárna efektivně vyrábí i v zimě, stejně tak v noci, kdy fotovoltaika vyrábět ze své podstaty nemůže.

V energetické soustavě tak větrné elektrárny dokážou částečně kompenzovat kolísání produkce solárních elektráren. Na tento model sází například sousední Německo. Česká republika chce svůj energetický mix tvořit kombinací obnovitelných zdrojů a bezemisních jaderných elektráren. Výhodnější jsou větrné elektrárny ve srovnání s fotovoltaikami také díky vyššímu objemu výroby při záboru menší plochy, mají delší životnost i snadnější údržbu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit