Drahuše? O selfie a chlebíček s Nerudovou za dvacet tisíc je rvačka

Danuše Nerudová má pravděpodobně nejpropracovanější nabídku reklamních předmětů a možností sponzoringu ze všech prezidentských kandidátů.

Drahuše? O selfie a chlebíček s Nerudovou za dvacet tisíc je rvačka
Danuše Nerudová na předvolebním marketingu rozhodně nešetří | foto Profimedia.cz

Koupit se dají ponožky, mikiny či placky s jejím jménem. Obrovský zájem je o osobní setkání s potenciální prezidentkou. Možnost účasti v jejím volebním štábu za cenu dvacet tisíc je v podstatě vyprodána.

„Pokud můžete, staňte se i vy mými dárci. Věřím totiž, že nás, kteří chceme situaci v naší zemi změnit, nebude málo. Za svou podporu si můžete vybrat i jednu z odměn – drobné dary ve formě triček, mikin, hrníčků, ponožek a dalších věcí. Vyberte si výši příspěvku dle svých možností a dárek dle svých preferencí,“ láká ekonomka Danuše Nerudová na svém e-shopu provozovaném přes dárcovskou platformu Donio. Jenom zde už vybrala skoro tři čtvrtě milionu korun na kampaň.

Podle prezidentské kandidátky jsou propagační předměty rovněž skvělým vánočním dárkem. Zájemci ale nesmějí příliš dlouho vyčkávat. Ti, kteří chtějí například tričkem či mikinou v odpovídající velikosti a s nápisem „DANUŠE“ obdarovat své blízké, musí zboží objednat co nejdříve. „Jinak hrozí, že už se nemusí dostat na každého a že nedorazí do Vánoc,“ upozorňuje tým Nerudové.

Velký zájem je o balíček placek a nálepek za 150 korun. Více než polovina z celkem 400 balení už je prodána. Takřka vyprodána je rovněž Danušovice, destilát na způsob hruškovice. Lahvička o objemu 0,1 litru za 699 korun zmizela ze skladů rychlostí blesku. Z 48 Danušovic již zbývají jen jednotky lahviček. 

Nicméně i favoritka prezidentských voleb Nerudová klopýtla v nabídce propagačních předmětů na tom, co Češi označují za neoblíbené „měkouše“. Tedy měkké dárky, které se špatně balí do balicího papíru, a většina z nás je tedy raději umístí do dražších dárkových tašek.

Ponožky Danušky za 799 korun se takřka neprodávají, z 470 párů jich zatím našlo své nové majitele jen 58. Podobně neúspěšná jsou trička a mikiny. Mikin s nápisem „Prezidentka Danuše“ za 1999 korun se prodalo jen pár desítek. Krémové tričko s duhovým nápisem „Danushe“ by mohlo potěšit například LGBT+ komunitu, kterou prezidentská kandidátka dle svých slov velmi podporuje.

Nicméně v okamžiku publikace tohoto článku se neprodalo jediné. Problémem však pravděpodobně nebude cílení na sexuální menšiny, ale prostý fakt, že nepříliš kvalitně působící tričko stojí 999 korun.

Kandidátka na prezidentku se prezentuje jako občanská kandidátka. Spolu s bývalým vojákem Petrem Pavlem jde o jediné dva kandidáty, kterým se podařilo získat potřebný počet podpisů občanů, nespoléhali se tak na podporu zákonodárců a jejich listiny prošly přísnou kontrolou ministerstva vnitra. Příliš „lidová“ však není cena, kterou musí zájemci zaplatit za setkání s Nerudovou v jejím volebním štábu.

Osobní účast prezidentské kandidátky a drobné občerstvení jsou vyhrazeny jen přispěvatelům, kteří na transparentní účet Nerudové zašlou více než dvacet tisíc korun. „Dostanete od nás místo ve štábu při volebním víkendu a chlebíček s osobním věnováním! Vyhlašování výsledků tak můžete prožít přímo s námi,“ láká Nerudová.

Na slíbenou odměnu, osobní styk možná spojený i se selfie fotkou s potenciální prezidentkou, se mohlo těšit celkem deset lidí. Už devět lidí ale tuto nemalou částku zaplatilo, a zbývá tak jediné volné místo.

Redakce Hrotu se obrátila na Filipa Vícha, mluvčího Nerudové, s dotazem, zda vzhledem k velkému zájmu bude počet míst pro přispěvatele ve volebním štábu navýšen. Odpověď jsme zatím neobdrželi.

Danuše Nerudová je bývalou rektorkou Mendelovy univerzity v Brně a vysokoškolskou pedagožkou s titulem profesorky v oboru ekonomie. Ve volebních průzkumech je třetí hned za expremiérem Andrejem Babišem a bývalým náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Podle některých sociologů by mohla být černým koněm voleb. V pátek agentura Median zveřejnila výsledky listopadového průzkumu, podle něhož by Nerudovou volilo 28 procent voličů. Až za ní jsou Babiš i Pavel.