Do boje o Hrad jde i bývalý rektor Tomáš Zima

Emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se pokusí stát prezidentem republiky.

Do boje o Hrad jde i bývalý rektor Tomáš Zima
Tomáš Zima | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

„Po určitém váhání, a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti,“ uvedl Tomáš Zima pro iDnes.cz.

O tom, že Zima uvažuje o kandidatuře, mluvil již dříve v rozhovoru pro týdeník Hrot. „Baví mě dávat lidi dohromady, stmelovat je. A to, co teď kolem sebe vidím, je rozdělená společnost. Vnímám to jako výzvu,“ řekl akademik s tím, že chce být občanským kandidátem a pokusí se získat padesát tisíc podpisů občanů pod kandidátní listiny.

Vůči politickým stranám se ale nijak vymezovat nechce. „To je přesná ukázka toho, co je ve společnosti špatně. A priori už se někdo vůči něčemu vymezuje. Souhlasím, že existují politické názory, které je třeba odmítat z principu, ale pokud se někdo už od začátku vymezuje, pak na samotném startu vykopává příkop. To není dobrý začátek a nemůže to vést k ničemu dobrému,“ řekl bývalý rektor.

Tomáš Zima byl v letech 2014 až 2022 rektorem Univerzity Karlovy. Vzděláním je lékař, odborně se věnuje klinické biochemii a laboratorní diagnostice. Od roku 1999 je přednostou Ústavu lékařské chemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Během pandemie covidu-19 na sebe upozornil kritikou přehnaných protiepidemických opatření, byl odpůrcem takzvaných lockdownů. „S pandemií už se musíme nějak vypořádat. Není možné se donekonečna schovávat. Musíme se vrátit do normálu a já věřím, že se to stane již brzy. Chci, aby se lidé mohli bez omezení setkávat, aby se obnovil společenský a kulturní život,“ říkal.

V roce 2021 mu vyšla rozhovorová kniha Lékař zdravého rozumu, kde se ho na minulost, současné problémy Česka i vize budoucnosti dotazoval novinář Jan Januš.

Kandidátů na prezidenta jsou již desítky. Mezi favority je bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel, bývalý náčelník generálního štábu české armády. Z akademického prostředí by se do boje o Hrad mohla přihlásit ještě ekonomka Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. O její kandidatuře se spekuluje, ale ještě ji neohlásila. Přitěžující okolností ale pro ni může být skandál, kdy kvůli rychlotitulům a plagiátům z její éry hrozí univerzitě odebrání akreditace.

Druhé prezidentské období současné hlavy státu Miloše Zemana uplyne 8. března 2023, volby se musí konat nejpozději devadesát dnů před tímto termínem.