Extrémně drahá politika: na jedny volby může padnout HDP celého státu

V Česku stojí volby prezidenta s omezenými pravomocemi zlomek toho, co v zemích s exekutivním prezidentem, ale levné to není nikde

Extrémně drahá politika: na jedny volby může padnout HDP celého státu
Donald Trump vybral na kampaň v roce 2020 774 milionů a polovinu od drobných dárců pod 200 dolarů. Masivní „válečnou pokladnici“ nashromáždil i nyní a část z ní bude moct použít v primárkách. | Profimedia.cz

Když je prezident s odstupem nejmocnější muž v zemi, nemůže nikoho překvapit, že pravomocem odpovídá i „ochota platit“ za volební kampaň. Z hlediska nákladů placených z veřejných rozpočtů ovšem nevychází nijak levně ani přímá volba prezidenta v zemích, které jsou neskonale chudší než Spojené státy.

Už kampaň v primárkách, což je v USA pouze boj o stranickou nominaci na prezidenta, vyjde na částku od padesáti do sto milionů amerických dolarů. A ty musí kandidát vybrat od sponzorů nebo vytáhnout z vlastní kapsy. „Fundraising“ zpravidla začíná tak rok před primárkami, přičemž při dodržení pravidel (limitujících výdaje a vyžadujících jejich geografické rozprostření) se uchazeč může kvalifikovat na spolufinancování nákladů na kampaň přímo federální vládou Spojených států.

Omezení jsou dost výrazná, takže v historii najdete kandidáty, kteří se kofinancování raději zřekli a vybírali peníze („own money“). Příkladem byl George W. Bush v roce 2000, který raději sháněl peníze bez federálního grantu. Sehnal zhruba sto milionů dolarů, dvojnásobek toho, v čem by se pohyboval v případě, že by žádal o peníze z federálního rozpočtu.

Laos nebo Jamajka

Spojené státy ovšem hrají vlastní ligu. Stojí za to připomenout, že třeba v Británii vyhrál Boris Johnson volby v roce 2019 levněji, než kolik ve zhruba stejné době stála bitva o kongresmana v některých těsných amerických soubojích, třeba v 21. okrsku v Texasu (něco kolem 22 milionů dolarů). 

Celkové náklady na volební proces ze všech zdrojů financování jsou ohromující. Podrobnosti lze najít v detailním členění výdajů v databázích Federal Election Commission, což je zhruba ekvivalent českého Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit