Další náhrada za ruský plyn? Česká firma vyvinula reaktor, který vyrábí energii z odpadu

Z jedné strany se do zařízení sype odpad, z druhé pak vychází syntézní plyn, velmi podobný svítiplynu, v minulosti využívanému místo zemního plynu. A to vše bez emisí. Česká firma Millenium Technologies představila reaktor pro takzvané plazmové zplyňování.

Další náhrada za ruský plyn? Česká firma vyvinula reaktor, který vyrábí energii z odpadu
Reaktor R4 odpadní materiály nespaluje. V komoře o teplotě 1400 stupňů Celsia totiž není kyslík a probíhá v ní takzvaná vitrifikace a plazmové zplyňování. | foto Millenium Technologies (publikováno se svolením)

Jde o revoluční technologii „dva v jednom“. Reaktor jednak dokáže ekologicky likvidovat širokou škálu odpadu včetně toho nebezpečného například ze zdravotnických zařízení. A jednak slouží jako zdroj cenné energie, který má ambice alespoň částečně nahradit ruský plyn. Reaktor navíc neprodukuje žádný další odpad ani emise, pouze sklovitou strusku, která se může využít například ve stavebnictví nebo při stavbě dopravní infrastruktury.

„Reaktory na plazmové zplyňování testujeme ve vědecko-technickém parku Dubá u České Lípy již od roku 2010, jejich vývoj jsme započali ještě o několik let dříve. Po tak dlouhé době testování a snahy vytrvat na vytčené cestě je opravdu skvělý pocit vidět konečně reálný produkt, který můžeme s hrdostí uvést na trh,“ řekl Grischa Kahlen, zakladatel Millenium Technologies.

Jde o čtvrtou generaci reaktoru, předchozí tři byly prototypy, které sloužily k vyladění technologie. Zařízení dokáže zpracovat 500 kilogramů odpadu za hodinu, ale společnost se chce postupně dostat až na tři tuny.

Cena za pořízení samotného reaktoru R4 se pohybuje mezi 80 a 250 miliony korun (podle typu zpracovávaného odpadu a následného využití), přičemž návratnost investice se pohybuje od tří do šesti let.

Společnosti už se přihlásili první zájemci o reaktor. Je mezi nimi i velký chemický podnik, s nímž Millenium Technologies dokončuje smlouvu. „Zájem projevila například i teplárna v České Lípě, s níž již delší dobu jednáme. Další zájemce máme například mezi provozovateli autovrakovišť a průmyslových podniků,“ konstatoval Kahlen. 

Zařízení dokáže odpad přeměnit na plyn, který může nahradit zemní plyn, zbylá struska najde uplatnění ve stavebnictví.
foto Millenium Technologies (publikováno se svolením)

Pomocí plazmového zplyňování je možné využít energii jakéhokoli odpadu. Poradí si například s těžko zpracovatelnými díly z autovraků, nerecyklovatelnými plasty, lopatkami z větrných turbín vyrobených ze sklolaminátu.

Vstupní surovina je uvnitř reaktoru vystavena teplotě 1100 až 1400 stupňů Celsia a přímému kontaktu s výronem plazmatu o teplotě 3000 až 5000 stupňů. Tím dochází k rozkladu organických sloučenin, a vzniká tak syntézní plyn a sklovitá struska. 

Millenium Technologies chce technologii nadále rozvíjet, spolupracuje s několika dalšími firmami ze specializovaných oborů i s akademickými pracovišti, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí.

„Plazmové zplyňování, konkrétně reaktor R4, najde uplatnění v provozech, kde ostatní technologie na zpracování odpadu nestačí. „Vedle efektivního zpracování materiálu může být aktuálně velkým přínosem zejména pro teplárny, které tak mohou nahradit fosilní paliva a snížit náklady na vstupní surovinu,“ dodal Grischa Kahlen.