Cukr a bič. Státy rozdávají k vakcínám dárky, někde neočkované i trestají

Jak občany přimět k očkování? Státy k němu rozdávají dárky nebo pořádají loterie. Rozšířené jsou ale i postihy pro nenaočkované.

Cukr a bič. Státy rozdávají k vakcínám dárky, někde neočkované i trestají
ilustrační foto | Profimedia.cz

Tempo očkování ve většině zemí zpomaluje a jednotlivé vlády vymýšlejí, jak své občany k vakcinaci proti covidu-19 přimět. Většinou na to jdou formou odměňování a pozitivní motivace, některé státy však vyznávají tvrdý přístup: určitým skupinám třeba očkování nařizují povinně, jinde neočkované trestají.

Oblíbeným nástrojem jsou loterie. Hodně na ně sázely například některé státy v USA. Třeba Maryland nabízel za vakcinaci lístek do loterie o 40 tisíc dolarů, Západní Virginie uspořádala losování o věcné dárky, kromě jiného náklaďáky či lovecké pušky a brokovnice. V posledních týdnech ale i ve Spojených státech očkovací tempo zpomaluje, počet nových odhalených případů naopak stoupá. Prezident země Joe Biden už kvůli tomu tlačí na jednotlivé státy, aby za dávku vakcíny nabízely svým občanům 100 dolarů.

Cestou loterií šel i severní soused USA. Například provincie Québec rozjela začátkem léta loterii za dva miliony dolarů, přičemž hlavní cenou byla poloviční suma z celkové částky. V Hongkongu se losuje o věcné ceny či zážitky (soukromá party v luxusním letadle nebo vlastní byt).

Česká republika byla v podobném snažení značně šetřivější. V prvním kole očkovací loterie lákala na mobilní telefony či tenisky, což ministerstvo zdravotnictví vyšlo na 300 tisíc korun. Loterie skončila koncem července, resort už má však údajně další plány, jak lidi k očkování motivovat. Zatím ale neoznámil, zda půjde o další loterii, či zda by stát mohl sáhnout například k finančnímu odměňování.

Peníze na ruku rozdává třeba Srbsko, kde už od května dostává každý občan nad 16 let 25 eur. Švédsko nemusí řešit tak velký nezájem jako ostatní země a tomu odpovídá i střídmější nabídka (100 švédských korun, tedy 250 korun českých). Řecko rozdává vouchery v hodnotě 150 eur mladým lidem od 18 do 25 let. Ty pak mohou využít k cestování či k návštěvě kina a jiných kulturních akcí.

Ve Velké Británii patří mezi bonusy k naočkování volné jízdy Uberem a Boltem či rozvoz fastfoodu zdarma. Vláda již také naznačila, že lidé bez ukončeného očkování by už v řádu několika týdnů nemuseli být vpuštěni do barů či nočních klubů.

Francie je v přístupu tvrdší a například lidem pracujícím ve zdravotnictví očkování nařídila. Jinde jdou ještě dál a neočkovaným přímo ztěžují život. Například Pákistán jim odebral signál pro mobilní telefony. Filipínský prezident Rodrigo Duterte pak dokonce prohlásil, že lidi odmítající vakcíny bude nemilosrdně zavírat do vězení.