Guns N’ Beers. V USA rozdávají k očkování dárky

V USA postupuje vakcinace slušným tempem, v některých státech ale stále vázne. Američany mají na očkování vylákat dárky, třeba pivo či lovecké pušky.

Guns N’ Beers. V USA rozdávají k očkování dárky
ilustrační foto | Profimedia.cz

Prezident USA Joe Biden si jako jednu z hlavních priorit po nástupu do funkce vytyčil co nejrychlejší zvládnutí pandemie, které je přímo závislé na tempu očkování. Spojené státy jsou na tom v tomto ohledu – například ve srovnání s Evropskou unií – velmi slušně, alespoň jednu dávku vakcíny tam dostalo už téměř 63 procent dospělých. Bidenovým cílem je ale do Dne nezávislosti, tedy do 4. července, dostat toto číslo alespoň na 70 procent. Má na to tedy měsíc.

Většina Američanů vnímá důležitost vakcinace, stále je však mnoho těch, kteří očkování odmítají. Velké rozdíly panují i mezi jednotlivými státy. Zatímco už dvanáct z nich požadovanou sedmdesátiprocentní hranici překročilo, některé k ní mají stále hodně daleko. Platí to například pro jižanské státy jako Mississippi, Missouri či Arkansas.

Federální vláda proto teď řeší, jak Američany k očkování namotivovat. Přímo v terénu se o to pokusí viceprezidentka Kamala Harrisová, která vyráží na „vakcinační turné“, při němž bude lidi o důležitosti a bezpečnosti vakcín přesvědčovat. Zaměří se hlavně právě na jih USA. Na cesty vyrazí i první dáma Jill Bidenová. V plánu jsou rovněž očkovací kampaně a obvolávání domácností v oblastech, kde míra proočkovanosti obyvatel nedosahuje požadované úrovně.

Dalším z kroků má být i usnadnění přístupu k očkování. Tisíce lékáren po celých USA mají mít v pátek otevírací dobu prodlouženou až do pozdních večerních hodin, aby mohli přijít i lidé, kteří to jinak kvůli pracovnímu vytížení nestíhají. Počítá se rovněž s bezplatnou péčí o děti u rodičů, kteří se nechávají očkovat nebo se zotavují po druhé dávce.

Bidenovi vychází vstříc i byznys. Největší světový pivovar Anheuser-Busch už rozjel propagační akci, při níž nabízí lidem starším 21 let pivo zdarma, pokud se podaří naplnit prezidentův cíl sedmdesátiprocentní naočkovanosti do 4. července. „Tak je to správně. Nechte se očkovat, dostanete pivo,“ ocenil Biden tuto iniciativu. „Potřebujeme, aby lidé po celé zemi táhli za jeden provaz, a společně se dostaneme do cíle. Slibuji vám, že to můžeme dokázat.“ Baseballová liga MLB zase nabízí lístky zdarma a Microsoft slíbil dodat zdarma herní konzole Xbox do amerických domů dětí.

Zajímavým způsobem se snaží urychlit očkování Západní Virginie, kde je zatím plně naočkováno 40 procent dospělých a 51 procent dostalo alespoň jednu dávku. Stát na východě USA cílí na tradiční americké záliby. V rámci vakcinační loterie bude možné vyhrát například lovecké pušky a brokovnice či náklaďáky, všechno upravené podle vlastních představ výherce. Ve hře jsou i víkendy v národních parcích či doživotní licence na lov a chytání ryb.