Krvavá občanská válka a boj všech proti všem. Pád Putina vzbuzuje i obavy

Bude to krvavý boj všech proti všem. Černý scénář po pádu ruského diktátora Putina představil kritik Kremlu a bývalý ruský poslanec Mark Fejgin.

Krvavá občanská válka a boj všech proti všem. Pád Putina vzbuzuje i obavy
Vladimir Putin | foto Shutterstock.com

Vladimir Putin je kvůli nepovedené okupaci Ukrajiny pod stále větším tlakem svého okolí. Právník, ochránce lidských práv a bývalý poslanec ruské Dumy Mark Fejgin varuje před tím, že bez jednoznačného vítězství na Ukrajině bude Putin odstraněn. „To, co (v Rusku) nastane, závisí do značné míry na způsobu, jakým tato válka skončí,“ uvedl pro americký týdeník Newsweek.

Varuje před tím, že Rusko zachvátí krvavá občanská válka, pokud Ukrajina vytlačí ruské jednotky ze svého území a osvobodí Chersonskou oblast, Záporoží, Luhansk i Doněck. Nejlepším řešením by bylo, aby si ruské elity samy rozhodly a vybraly náhradu za Putina, která by mohla jednat se Západem o podmínkách ukončení války. A mohla by připravit podmínky pro nové volby v Rusku.

Ideálním kandidátem by byl nynější premiér Michail Mišustin. To by současným oligarchům umožnilo ponechat si ekonomickou i politickou moc. Může ale dojít k naplnění černého scénáře, pokud bude Putin odmítat vzdát se funkce. To znamená krvavou občanskou válku.

Mezi ekonomickými elitami zůstává dosud řada podporovatelů současného prezidenta, na druhou stranu tu je frakce jeho kritiků. „Putin by mohl být důvodem k tomu, aby začala občanská válka. Pokud se bude cítit ohrožený a bude-li se bránit odstranění,“ varoval Fejgin. 

Putin má soukromé armády

Už nyní vytvořil „osobní“ vojenské jednotky ve formě Wagnerovy skupiny a čečenských jednotek pod vedením Kadyrova. „V podstatě to jsou jeho soukromé armády, které by mohl použít,“ míní ruský advokát. 

V případě rozpoutání občanské války by proti sobě stanuli zástupci armády, tajné policie FSB a dalších policejních struktur, již se budou bránit ztrátě současné moci. „Velmi pravděpodobně to povede ke scénáři všichni proti všem,“ doplnil. 

Krvavý mocenský boj by destabilizoval celou Eurasii. Hraje se o moc nad obrovským jaderným arzenálem, o lukrativní export energií, nerostných surovin a zemědělských výrobků. Destabilizace režimu by také vedla k tomu, že regionální politici na okraji současného Ruska začnou usilovat o nezávislost na Kremlu. To by navíc způsobilo obrovskou vlnu migrace do okolních zemí, ale zejména na Západ. Také Čína bude hrát o své zájmy zejména v asijské části Ruské federace. 

Rozpad státní moci ukazuje stav armády

Že se ruský stát fakticky rozpadá, ukazuje i výkonnost ruské armády. Podle britské rozvědky se armáda stává stále méně funkční. Už byli odvoláni čtyři z pěti hlavních generálů, kteří se od února podíleli na ukrajinské operaci. Vojenské velení je podle Britů nefunkční, protože není schopno dosáhnout svých vytčených cílů.

Taktické rozhodování armády je stále více paralyzováno nedostatkem důstojníků na nižších postech, kteří by byli schopni zapracovat do armády nově mobilizované záložní síly. Morálka vojáků i soudržnost jednotek jsou po osmi měsících bojů na mizerné úrovni.

Důkazem, že se situace na frontě nevyvíjí pro Rusko dobrým směrem, je i přiznání nového velitele na Ukrajině, generála Sergeje Surovikina, který už počítá s tím, že Rusové budou muset přenechat Cherson Ukrajincům.

O rozkladu ruského státu svědčí rovněž zprávy o tom, že ruští vojáci nejsou dlouhodobě placeni za službu na Ukrajině, i když jim podle profesionálních smluv náleží poměrně štědrá finanční odměna. „V Ruské federaci jsou značné problémy s peněžními platbami vojenskému personálu, který se účastní bojů na území Ukrajiny,“ uvedly zdroje z ukrajinského ministerstva obrany.

Také rodiny padlých ruských vojáků nemohou dostat slíbené odškodné. Už v srpnu americký think-tank Institut pro studium války (ISW) napsal, že si ruští vojáci stěžují na to, že nedostali zaplaceno a trpí nedostatečnými příděly jídla. Chybí jim i dostatek munice nebo příděly cigaret. Dokladem nefunkčního státu je i průběh mobilizace. Vojáci nedostávají prakticky nic od ruského „eráru“, musí si opatřit obuv, neprůstřelné vesty i lékárničky na vlastní náklady. Mobilizaci navíc provází všudypřítomný ruský chaos.