Český virtuální startup získal miliony dolarů

Mezi investory do VRgineers jsou další Češi. Třeba světový výrobce 3D tiskáren.

Český virtuální startup získal miliony dolarů
VRgineers | VRgineers.com

Tuzemský startup specializující se na virtuální realitu VRgineers získal od investorů 2,5 milionu dolarů. Do řady těch, kteří mu svěřili důvěru, patří opět česká jména. Například světový výrobce 3D tiskáren Prusa Research nebo tuzemský fond Nation 1, který spoluzaložil jeden z nejmladších evropských investorů Marek Moravec. Zpráva o jednom úspěšném investičním kole se tak stává zároveň zprávou o vyzrálosti české startupové scény.

K investorům se přiřadil také český projekt Somnium Space, pro nějž je virtuální realita velmi blízkou věcí. Somnium Space je virtuální svět, kde platí kryptoměna, za niž se dají kupovat pozemky, stavět budovy a podobně. 

Všechny zmíněné projekty mají na své scéně evropský, potažmo světový význam. Pakliže se jejich šéfové rozhodli podpořit VRgineers, má tato firma také našlápnuto do první ligy. VRgineers plánují získané finance investovat do dalšího rozvoje, zejména do kontinuálního vývoje leteckých simulátorů pro výcvik pilotů ve virtuální a mixované realitě.

V kombinaci s technologicky špičkovými simulátory se piloti naplno ponoří do virtuální reality a zažijí simulace, které jsou věrnou kopií skutečného létání. „Nesnažíme se létání nahradit, ale chceme piloty připravit na situace, ve kterých jim trénink ve virtuální realitě může zachránit život. Takových situací je extrémně velké množství. Jedná se například o poruchu letounu, srážku s jiným objektem nebo vlet do mraků při nenadálé změně počasí,“ vysvětluje Marek Polčák, ředitel a spoluzakladatel společnosti VRgineers.

Firma nešla do tohoto projektu bez rozmyslu. Trénink pomocí zařízení od VRgineers totiž ušetří ve výcviku hodně peněz.  Zatímco letová hodina kvalitnější helikoptéry nebo letadla se pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc dolarů, simulátory od VRgineers se finančně navracejí už za několik hodin simulace. 

Vedle vývoje a výroby leteckých simulátorů poputují nově investované finance také do vývoje modulu pro smíšenou realitu, která umožňuje specifické spojení výcviku mezi fyzickým kokpitem a virtuálním prostředím. Součástí headsetu určeného pro smíšenou realitu je  kamerový stereoskopický modul, který zabírá celé zorné pole. Je složený ze dvou kamer o rozlišení 4K a umožňuje volné přepínání mezi realitou a virtuálním prostředím.