Češi nemají na splátky. Objem nesplácených úvěrů vzrostl

Zatímco se výrazně zpomalilo tempo zadlužení dlouhodobými úvěry zejména na bydlení, mnohem rychleji mezi Čechy narůstá krátkodobé zadlužení. A zvyšuje se rovněž objem nesplácených půjček. Vyplývá to z údajů v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací.

Češi nemají na splátky. Objem nesplácených úvěrů vzrostl
ilustrační foto | Shutterstock.com

Celkové zadlužení obyvatelstva činilo v polovině letošního roku 3,22 bilionu korun a meziročně vzrostlo o 2,6 procenta. Objem úvěrů na bydlení dosáhl výše 2,67 bilionu a meziročně se zvýšil pouze o dvě procenta, přičemž ještě loni se objem úvěrů na bydlení meziročně zvyšoval až o osmnáct procent.

Naproti tomu výrazně rychleji roste krátkodobé zadlužení. Ke konci druhého čtvrtletí činil jeho objem meziročně o 5,4 procenta více – celkem 554,5 miliardy korun. Průměrná částka na jednoho dlužníka dosáhla téměř 240 tisíc korun, o deset tisíc více než o rok dříve. Zvýšil se také počet dlužníků s úvěrem na spotřebu, a to o osmnáct tisíc na 2,31 milionu lidí.

Výrazně se zvýšil rovněž objem nesplacené částky, která meziročně vzrostla o 6,4 procenta na 29,2 miliardy korun, což je nejvíce přinejmenším za posledních deset let. Objem nespláceného dlouhodobého dluhu se přitom meziročně snížil o 3,7 procenta na 5,1 miliardy korun.

„Rozhodně jde přinejmenším o varovný signál, protože k těmto změnám došlo ve velmi krátkém čase. Na druhou stranu pomalu dochází ke snižování míry inflace a prognózy počítají s brzkým ekonomickým oživením, takže zhoršení může být pouze dočasné,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. 

Své krátkodobé úvěry nesplácelo ke konci druhého čtvrtletí 174 tisíc dlužníků, což je o 0,7 procenta více než loni, a průměrná nesplácená částka činila 138,5 tisíce korun, tedy o 7,9 procenta více.