Bývalý šéf pražského dopravního podniku vstoupil do firmy zetě ministryně Schillerové

Do představenstva Českých drah se Martin Gillar nedostal, v soukromé sféře byl úspěšnější.

Bývalý šéf pražského dopravního podniku vstoupil do firmy zetě ministryně Schillerové
Martin Gillar | Profimedia.cz

Lidé blízcí hnutí ANO se potkali v byznysu. Řeč je o Martinu Gillarovi, někdejším generálním řediteli pražského dopravního podniku, a Davidu Rusňákovi, šéfovi investiční skupiny DRFG. Rusňák je bývalý člen hnutí a sponzor, kterého se v roce 2017 policie ptala na únik tajných informací. Oba muži se nyní potkali ve společnosti Czech Home Capital, která investuje do nájemního bydlení v České republice.

Martin Gillar se stal nový ředitelem a členem představenstva Czech Home Capital, v investiční skupině zaměřené na nákup a správu rezidenčních nemovitostí zároveň získal minoritní vlastnický podíl. „Řadu let jsem pracoval v korporacích, kde jsem byl odpovědný akcionářům. To mě teď samozřejmě čeká také, jen s tím rozdílem, že jedním z akcionářů budu i já sám, tudíž se budu odpovídat částečně také sám sobě,“ komentoval Gillar.

Faltýnkův blízký

Za sebou má kromě pražského dopravního podniku také působení na postu ředitele divize správy majetku v České poště. Měl také namířeno do Českých drah. Když se loni na sklonku léta dohadovala ČSSD a hnutí ANO o obsazení křesel ve vedení firmy, kandidátem za hnutí ANO do představenstva byl právě Gillar.

Jenže neuspěl. Jeho nevýhodou bylo, že byl považován za muže blízkého Jaroslavu Faltýnkovi, předsedovi poslaneckého klubu ANO. Andrej Babiš potřeboval Faltýnkův velmi silný vliv v dopravě omezit. Ten se nejviditelněji ukázal v kauze mýta, kde Faltýnek jednal na vlastní pěst za ministra dopravy, načež celá kauza začala zajímat policii.

Dá se tedy říci, že Gillar v Českých drahách neuspěl, protože doplatil na své známé. Kontakty z ANO se mu ale hodily alespoň v soukromé sféře. Jeho nový byznysový partner, šéf skupiny DRFG David Rusňák, je zetěm ministryně financí za ANO Aleny Schillerové. ANO také sponzoroval a byl jeho členem do roku 2017. Odešel poté, kdy ho policie zadržela a vyslýchala v případu úniku informací z policejních databází a trestních řízení. Kauza ještě není u konce, Rusňákovo stíhání je ale podmínečně zastaveno.

Rusňákův a Gillarův podnik, kde figurují vedle nich i další akcionáři, o sobě uvádí, že jeho portfolio se skládá z nemovitostí v českých regionech a nyní dosahuje hodnoty 200 milionů korun. Společnost cílí na dlouhodobý průměrný výnos pět procent ročně a pro rok 2020 plánuje formou akvizic navýšit objem aktiv na jednu miliardu korun.