Buržousty je třeba pořádně zdanit aneb Jak Piráti vytáhli na uhlobarony

Piráti natočili koráb na levobok a vypálili první salvu. Střílí ale do vlastních řad.

Buržousty je třeba pořádně zdanit aneb Jak Piráti vytáhli na uhlobarony
Jakub Michálek | foto Profimedia.cz

Pirátský poslanec Michálek přišel s návrhem, kde vzít peníze na pomoc rodinám, které ohrožuje dramatický růst cen plynu a elektřiny. U uhlobaronů. Ano, vděčný cíl. Vydělávají na válečné drahotě. Chudý lid trpí a buržousti hodují. Staré téma je zase populární.

Není se čemu divit. Energetické firmy na drahých energiích vydělávají opravdu mimořádně a nápad na jejich dodatečné zdanění se dal čekat. Nakonec Michálek nebyl první. Už pár dní před ním s tím přišel britský premiér Johnson, který se považuje za konzervativce.

Naši Piráti přitom voličsky strádají a propadají se v průzkumech preferencí do hlubin politické bezvýznamnosti. Je tak nejvyšší čas postavit se za lid a stát se opozicí v koalici.

Má to ale malý háček. Důvodem, proč ti uhlobaroni tak tyjí z naší bídy, není ani tak válka na Ukrajině, jako spíš klimatická politika EU, která má v Pirátech nadšeného zastánce, jenž byl mezi prvními křičícími, že zastavit výrobu elektřiny z uhlí je třeba co nejdříve.

Důsledkem této politiky je, že se v klasické energetice prakticky vůbec neinvestuje a zejména uhelné elektrárny jedou takzvaně na dožití. Už jsou dávno účetně odepsány, a tak žádné investice již nevstupují do nákladů, což znamená, že zisky tuční a buržousti hodují.

Je to hodně podobné mnohem většímu trhu s ropou. Ropné koncerny jsou roky pod politickým tlakem na zastavení investic do dalších vrtů. Banky a pojišťovny provozují ESG systémy a nefinancují je. Investice silně poklesly a petrolejáři vypláceli rekordní dividendy.

Jen se vloudila chybička, že lidi furt chtěli kupovat benzin a naftu. Jejich auta na ESG nejezdí. A teď prostě nejde jen tak jednoduše odříznout Rusy a nahradit to zvýšením těžby jinde. Konkurence je regulacemi omezena. A to je drahé. Nakonec to vidíme na každém totemu u benzinky. Světové řízení energetiky přes klima opět nad trhem nevyhrálo. Jen vytvořilo vážný problém.

Je to přitom jednoduché. Nad trhem vyhrát nelze. Lze ho jen zničit. Třeba palbou z pirátských děl. Ale to znamená jen a pouze chudobu. My boomeři s tím máme dost osobních zkušeností a teď se s tím mohou seznámit i mladší.