Jak vyhnat miliardáře z New Yorku

Americká levice chystá kladivo na miliardáře z New Yorku. Zdanit chce i samotný nárůst jejich bohatství.

Jak vyhnat miliardáře z New Yorku
Alexandria Ocasio-Cortez, ilustrační foto | Profimedia.cz

Demokratická strana rozehrává další kolo boje za spravedlivější distribuci bohatství. Nejnovějším cílem jsou boháči z New Yorku. Kampaň Make Billionaires Pay (Ať miliardáři zaplatí) navrhuje novou formu daně z kapitálových výnosů pro Newyorčany, kteří disponují aktivy v hodnotě nad jednu miliardu dolarů.

V současné době se v největším městě USA platí daň z kapitálových výnosů z aktiv jen v případě, pokud dotyčný prodává. Podle nového návrhu by miliardáři museli platit daň z jakéhokoliv nárůstu hodnoty aktiv za kalendářní rok. Sazba by byla stejná jako v případě dosavadní daně z kapitálových výnosů, která odpovídá sazbě za běžný příjem, tedy 8,8 procenta.

Zpravodajský web CNBC dává za příklad mediální a finanční společnost Bloomberg, vlastněnou bývalým starostou New Yorku a neúspěšným kandidátem z letošních demokratických primárek Michaelem Bloombergem. Pokud by v letošním roce získala na výnosech z aktiv pět miliard dolarů, zaplatila by na daních 440 milionů dolarů, bez ohledu na to, zda by některá z nich prodala, či nikoliv. Pokud aktiva hodnotu ztratí, mohou si miliardáři ztrátu převést do příštích let a zařídit si tím snížení daně.

Podle odhadů zákonodárců a aktivistů z kampaně Make Billionaires Pay by se tímto způsobem ročně vybralo kolem 5,5 miliardy dolarů. Peníze by pak byly vloženy do nového pojistného fondu na podporu v nezaměstnanosti pro lidi, které poškodily následky pandemie covidu-19.

Lobbistická skupina Americans for Tax Fairness (Američané za daňovou spravedlnost) spočítala, že majetek miliardářů z New Yorku během března, kdy už se pandemie projevovala na trzích, stoupl ze souhrnných 521 miliard dolarů na 600 miliard.

Jednou z mluvčích kampaně za vyšší zdanění Newyorčanů je polarizující kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, která proti miliardářům a velkým korporacím vystupuje dlouhodobě. Známé jsou například její výpady vůči největšímu internetovému prodejci na světě Amazonu a jejímu majiteli Jeffu Bezosovi, nejbohatšímu člověku na světě.

„Musíme požádat guvernéra (Andrewa) Cuoma, aby zdanil lidi, kteří z této pandemie profitují a pomohlo se pracujícím rodinám, které čelí bytové nejistotě. Je načase přestat podporovat miliardáře a začít pracovat pro rodiny,“ apeluje Ocasio-Cortezová ve videu na podporu kampaně, v němž se rozhorčuje nad tím, že „ne na světě, ne v USA, ale jen v New Yorku žije 118 miliardářů“.

Video kampaně Make Billionaires Pay

Oslovený Cuomo však poukazuje na problémy, které by prosazení návrhu přineslo. Miliardáři by se podle něj jednoduše odstěhovali z New Yorku do jiného státu, který k nim bude přívětivější. „Pokud chtějí zvýšení daní, tak ať se to netýká jen New Yorku. To by se jen lidé začali stěhovat do Connecticutu. Ať vyšší daně schválí federální vláda,“ řekl guvernér státu New York na tiskové konferenci.

I kdyby návrh nakonec prošel, mohli by si miliardáři, kteří by ze státu neutekli, ohnout systém podle svých potřeb. Aby se vyhnuli placení vysokých daní, mohli by například podhodnocovat soukromé společnosti pod jejich skutečnou tržní cenu, píše CNBC.