Bude jádro razovite?

Malé nukleární reaktory by se kromě Temelína mohly instalovat i v Moravskoslezském kraji

Bude jádro razovite?
Jaderná elektrárna Dukovany | Tomáš Novák / Týdeník HROT

V souvislosti s přípravou výstavby nového jaderného bloku se vede debata i o případné výstavbě malých modulárních reaktorů (SMR) jako možné alternativy monstrózním, mnohasetmegawattovým zdrojům. Není překvapením, že téma se dostalo i na poslední jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů koncem května. 

Podle zápisu z jednání, které má týdeník Hort k dispozici, se tentokrát poprvé řešily i možné lokality, kde by se mohly SMR instalovat. Vedle areálu jaderné elektrárny Temelín je to i Moravskoslezský kraj.

Udělat z „razovitého“ regionu jaderný kraj není nový nápad. Už za socialismu vznikly plány na stavbu elektrárny v Blahutovicích na Novojičínsku. Ty se nikdy nedostaly do vážnější fáze, nicméně stát je nikdy ani úplně nezavrhl. Naposledy se o Blahutovicích intezivněji mluvilo zhruba před deseti lety jakožto místu pro stavbu třetí jaderné elektrárny po Dukovanech a Temelínu. Zda by pro stavbu malých reaktorů měla být využita právě tato lokalita, ovšem není zřejmé.  

Členové výboru, v jehož čele stojí premiér Andrej Babiš, fakticky ho ale vede místopředseda Jaroslav Míl, se nicméně dostali i k otázce zahrnutí záměru do Aktualizace státní energetické koncepce a projednání notifikace SMR s Evropskou komisí spolu s „velkým“ reaktorem. Vzhledem k nedostatku času a nejednoznačnému výsledku diskuze však už nestihli bod odhlasovat. Výbor se tak k němu vrátí nejspíš až na dalším jednání, které obvykle probíhá dvakrát do roka.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní