Jeden velký reaktor. A pak ty malé

Komplikace při výstavbě velkých jaderných bloků otevírají cestu jejich menším variantám. Velké šance – i v Česku – má varný reaktor GE Hitachi.

Jeden velký reaktor. A pak ty malé
Pohled do výzkumného centra společnosti GE Hitachi v kalifornském Vallecitos. Zde pracují na vývoji nového typu menšího reaktoru. | GE

Pokud vám vrtá hlavou, proč chce ČEZ stavět pouze jeden velký jaderný blok a proč jeho manažeři přestali hovořit o dalších podobných reaktorech v Dukovanech a Temelíně, tak možné vysvětlení záhady naleznete na následujících řádcích. Po jednom velkém bloku totiž pravděpodobně přijdou na řadu menší reaktory.

Zatím si musíme zhruba deset let počkat, než se ukáže, zda jaderná zařízení o menším výkonu, která chystají společnosti jako například GE Hitachi, NuScale, Rolls-Royce či Terrestrial Energy, naplní optimistická očekávání. ČEZ musí v tuto chvíli vybírat z toho, co je dnes reálně k dispozici. Jeden jaderný blok o výkonu přes tisíc megawattů chce v Dukovanech stavět hlavně proto, aby udržel odborné kapacity ve vlastních řadách i v dodavatelských firmách.

Podle několika zdrojů týdeníku Hrot z jaderných kruhů se vyplatí sledovat hlavně 300megawattový reaktor BWRX-300, s nímž přichází na trh GE Hitachi. Společnému podniku technologických koncernů GE a Hitachi se totiž daří získávat první zájemce. Jako první se před dvěma lety přihlásil americký koncern Dominion Energy, loni přibyli další z Polska a Estonska. Vážně se o zmíněný reaktor zajímá i ČEZ.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit