Britské puby otevírají. Pro tisíce z nich příliš pozdě

Po třech měsících uzávěry britské hospody opět otevírají. Dva tisíce z nich ale lockdown nepřežily a dalších 2500 je ohroženo.

Britské puby otevírají. Pro tisíce z nich příliš pozdě
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na britských ostrovech se začínají rozvolňovat pravidla pro řadu obchodů, služeb a hospod s tím, jak ve společnosti pokračuje očkování. Lidé starší 50 let a rizikové skupiny mají za sebou alespoň jednu dávku očkování a počet nových případů onemocnění covidem-19 dramaticky klesá.

Zejména otevírání tradičních britských pubů je bedlivě sledovaným odvětvím. I když hospodští uvolnění vítají – otevírají se zatím venkovní zahrádky a jsou rezervovány na týdny dopředu –, část hospod se na ostrovech konce lockdownu nedožila. Obchody a restaurace byly uzavřeny od začátku ledna. Celkem už to byl třetí celoplošný lockdown za poslední rok.

Uvolnění přichází pro dva tisíce podniků, kde jste si mohli dát točenou pintu piva, pozdě. Sdružení Forum for British Pubs odhaduje, že minimálně tento počet podniků během posledního roku zkrachoval a už neotevře. Celý maloobchodní sektor loni přišel na tržbách o 30 miliard liber a zaniklo 67 tisíc pracovních míst. 

V případě hospod stále platí řada přísných opatření. Od pondělí 12. dubna mohou otevřít jen ty, které mají k dispozici venkovní prostory. Britská asociace pro pivo a hospody uvádí, že takových podniků je pouze 40 procent. A musí v nich být dodržovány přísné rozestupy. Vnitřní prostory by mohly otevřít až 17. května. 

V zisku jen bez omezení

Společnost Laine Pub Company provozuje 55 hospod. Její šéf Gavin George tvrdí, že podnik může být v černých číslech pouze v případě, že je hospoda otevřená bez omezení. Navíc se nyní, kdy je ještě zima, musí investovat do vybavení zahrádek. Proto očekává pomoc od vlády.

Sdružení sektoru pohostinství UK Hospitality se obává, že dopady covidových omezení ekonomiky budou pokračovat i v tomto roce. Omezení provozů povede k tomu, že bary, kavárny i další podniky se dostanou maximálně na 60 procent běžných tržeb.

S omezeními počítá sektor alespoň do 21. června. I ti, kteří nyní otevírají, budou zadluženi. „Na úrovně tržeb a zisků před epidemií se dostaneme až za 18 měsíců,“ odhadla šéfka sdružení Kate Nichollsová. 

S tím, že další bankroty v sektoru britského pohostinství budou následovat, souhlasí i zakladatel Forum of British Pubs Ian Cass. Dalších 2500 hospod je v existenčním ohrožení. Řada provozovatelů totiž bojuje i s majiteli nemovitostí, protože musí platit plné nájmy, nikoli snížené s ohledem na pokles obratu a zisku. 

Hospodským navíc hrozí pokuta ve výši deset tisíc liber, pokud nedodrží rozestupy zákazníků dva metry. Mohou také přijít o licenci k provozování pubu. Cass tvrdí, že pravidlo o skupinkách šesti lidí se v různých městech vysvětluje různě. Někde tak, že okolo této skupiny musí být rozestup dva metry. Jinde to ale musí být i mezi jednotlivými lidmi, pokud nežijí v jedné domácnosti. 

V Česku počet hospod roste

V Británii bylo před pandemií 47 tisíc hospod. V Česku před šířením covidu zhruba 40 tisíc, včetně OSVČ. Podle firmy Bisnode (A Dun & Bradstreet Company) ale počet gastropodniků (jsou to firmy s. r. o. a a. s.) v posledních letech neklesá. Zatímco v roce 2010 jich bylo deset tisíc, v roce 2019 už 21 592.

Analytička Petra Štěpánová pro týdeník Hrot uvedla, že ke konci roku 2020 bylo v Česku takových zařízení 22 320. Loni bylo založeno 1224 restauračních podniků a zrušeno 636. K 25. únoru tohoto roku bylo v České republice dokonce evidováno 22 355 subjektů, jež podnikají ve stravování a pohostinství.

Na druhou stranu loni přerušilo podnikání 100 tisíc živnostníků, což je meziročně o 40 procent více. Letos v lednu dokonce skončilo s podnikáním 25 tisíc osob, o 50 procent více než před rokem. Dá se předpokládat, že gastrosektor bude čekat vlna konsolidace, tedy zavírání malých „nezávislých“ podniků a posilování větších restauračních řetězců. Podle firmy Storyous, jež nabízí pokladní systémy, až třetina hospod, jež loni v únoru vykazovala tržby, je nyní na nule a vyčkává na uvolnění.