Blatného šílené počty

Na ministerstvu zdravotnictví mají buď fatální problémy s aritmetikou, nebo už definitivně propadli maniakální panice.

Při oživování nefunkčního a dávno mrtvého systému PES tam nově aktualizují kritéria pro přechod z jednoho stupně regulace do druhého o počty hospitalizovaných a také těch, kteří jsou ve vážném stavu na JIP. Přitom ignorovali dosavadní průběh hospitalizací. Za celou dobu pandemie je zřejmé, že z hospitalizovaných končí na JIP zhruba dvacet procent. Například v posledních dnech je to z něco kolem šesti tisíc asi jedenáct stovek.

Jestliže pro přechod z pátého stupně PES do čtvrtého musí být v nemocnicích méně než čtyři tisíce lidí a z toho maximálně 400 na JIP, znamená to, že ve skutečnosti může být ve špitále jen dva tisíce pacientů, protože při těch čtyřech tisícovkách bude na jipce něco mezi sedmi a osmi sty lidí. Pro přechod do třetího stupně pak třem stovkám na JIP odpovídá nějakých 1500 hospitalizací.

Možná nám tím pan ministr Blatný chtěl sdělit, že do Vánoc v této zemi nebudou fungovat prakticky žádné služby. Zřejmě by si to ale měli vyjasnit s kolegyní Schillerovou, která současně s tím představila prognózu vývoje ekonomiky, podle níž máme letos růst o 3,1 procenta. Když to bude podle nového „psa“, tak to vypadá spíše na minimálně pětiprocentní – ale pravděpodobně mnohem hlubší – pokles. Deficit rozpočtu pak nebude ani 320, ani 400, ale daleko spíše 700 miliard korun a více. Haf!