Zkusme to nejdřív doma

Němci řeší podobné problémy s covidovými pacienty jako my

Pacienty už nemáme kam dávat, transportují se i vrtulníkem do Berlína. Mrtví leží nějakou dobu v pokojích, protože kapacity márnice nestačí. Nestíháme vystavovat úmrtní listy. Už jsme museli rozhodovat, komu poskytnout intenzivní péči. Lékaři mají 24hodinové služby a nastupují znovu, aniž by si stihli odpočinout. Tak popsal realitu lékař v jedné menší nemocnici v Sasku v soukromém hovoru.

Není to nepodobné tomu, co popisoval lékař v chebské nemocnici, který o víkendu umístil na facebook text volající o pomoc. Následně se zvedla vlna kritiky, proč se pacienti z Chebu nepřevezou do sousedního Německa, které nám loni nabídlo pomoc.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný reagoval tím, že je třeba zorganizovat kapacity v Česku tak, aby se nemocnici v Karlovarském kraji co nejvíce ulevilo. Vysvětloval, že jde o první krok, který musíme udělat, a že je rychlejší a jednodušší než organizovat převoz pacientů do sousední země. Následně to schytal ze všech stran, že odmítá německou pomoc. Jen už jaksi nezaznělo, zda je německá nabídka vůbec ještě aktuální a zda se sousedů někdo optal.

Německý server Onetz situaci v Chebu podrobně popsal jako alarmující a dotázal se koordinátorů péče pro kliniky v severním Horním Falcu, zda nějakou žádost od nás obdrželi. Prý nikoli. Tato žádost by ale měla být v tomto případě koordinována centrálně na federální a státní úrovni a ta by pak byla hodnocena na základě řady parametrů. Včetně těch, aby nedošlo k přetížení místních regionů, dodává server.

Každopádně jen těžko lze očekávat, že by Němci z fleku a lehce dokázali vyřešit náš akutní problém. Kritizovat ministra zdravotnictví je jistě možné za ledacos, snaha hledat kapacity spíše doma než spoléhat na pomoc zvenku nemusí být ale tentokrát výraz zvláštního osobnostního rysu „Zvládnu všechno sám. A nejlíp“.