Biden vytáhl proti doma vyráběným zbraním

Takzvané ghost guns si lidé mohou zkompletovat doma a pro policii jsou neidentifikovatelné. Jejich počet ve Spojených státech stoupá, proto prezident Biden zpřísňuje federální legislativu.

Biden vytáhl proti doma vyráběným zbraním
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zbraně duchů. Tak se přezdívá palným zbraním domácí výroby, které si může každý Američan legálně vyrobit doma sám. To chce Joe Biden se svou demokratickou administrativou změnit. Argumentuje masovými popravami nevinných lidí, ke kterým pravidelně dochází po útocích „šílených střelců“. 

Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF) už představil změny, které mají zpřísnit výrobu domácích pistolí a pušek a jejich distribuci. Součástky musí obsahovat výrobní čísla stejně jako běžně prodávané zbraně. K novému zákonu, který představilo ministerstvo spravedlnosti, mohou lidé posílat připomínky do 19. srpna.

Vyrobit si doma palnou zbraň není v současnosti v Americe problém. Za dva tisíce dolarů (42 tisíc korun) lze pořídit speciální CNC frézku, která díly zbraně, jež je pro policii nevystopovatelná, snadno upraví. Ke kompletaci stačí běžně dostupné nářadí.

Podle současné legislativy ale není možné takovou pistoli dále prodávat bez potřebné licence. V praxi se to však nedodržuje a na nelegálním trhu si lze takovou zbraň snadno opatřit.

Zbraně bez historie

Současný federální zákon nevyžaduje, aby soukromě vyráběné palné zbraně měly sériová čísla nebo jinou formu identifikace. To pak znamená, že policie nemá možnost vystopovat historii „home made“ zbraně, pokud byla použita při spáchání zločinu.

„Nemají žádnou historii a pocházejí odnikud,“ napsal k této problematice Garen Wintemute, jenž je profesorem urgentní medicíny a také šéfem výzkumného programu pro prevenci násilí na Kalifornské univerzitě v Davisu. 

Rám pistole nebo útočné pušky a její závěr nejsou považovány za součásti zbraní, pokud nejsou tyto klíčové součástky dokončené. Lze je koupit řádově za sedmdesát dolarů na internetu a pak je doma na frézce dokončit. Úpravy nezaberou více než třicet minut. Takovým způsobem se nyní běžně obchází zákon, vysvětlil Wintemute.

Odborníci na zbraně a prevenci kriminality nedokážou přesně určit, kolik je v americké společnosti takových palných zbraní v oběhu. Podle statistiky ATF bylo za posledních pět let zadrženo na 24 tisíc kusů doma vyrobených zbraní bez identifikace při vyšetřování trestných činů. Je to ale jen malý podíl všech zbraní duchů. Celkem ATF ročně prověřuje 250 tisíc až 350 tisíc střelných zbraní. 

K loňskému květnu zaznamenalo 38 amerických států násilné případy, jež byly takovými zbraněmi spáchány. Také byly použity nejméně ve čtyřech případech hromadné střelby. Na Floridě byl v roce 2018 usvědčen a odsouzen pachatel, který podomácku vyrobil přes dvě stovky útočných pušek typu AR-15.

Oblíbená zbraň extrémní pravice

Doma vyrobené zbraně často používají gangy nebo pravicové skupiny, jako je hnutí Boogaloo nebo Proud Boys. Těm udělal reklamu Donald Trump, když loni na podzim během prezidentské debaty odmítl jejich členy kritizovat za násilné chování. Obě skupiny odmítají regulaci nákupu a nošení zbraní na veřejnosti a odvolávají se na druhý dodatek americké ústavy. Skupinu Proud Boys letos v únoru dokonce Kanada označila za teroristickou organizaci. 

Některé americké státy už zpřísňují místní legislativu pro zbraně duchů. Naposledy jejich výrobu zakázal stát Nevada. Stopku pro zbraně bez sériových čísel obhajuje demokratický guvernér Steve Sisolak. 

Příznivci ozbrojování ze skupiny Firearms Policy Coalition tento zákon okamžitě napadli u soudu. Jedná se podle nich o protiústavní tyranii. Odkazují se na slova třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, který tvrdil, že výroba vlastních zbraní je součástí americké historie a tradice.

„Aby jednotlivci dodržující zákony mohli uplatnit svá práva zaručená druhým dodatkem, musí mít schopnost vlastnit palné zbraně, včetně těch, které si sami vyrobí,“ zdůraznil Adam Kraut z Firearms Policy Coalition.

Úředníci a příslušníci policie a dalších agentur si naopak stěžují na to, že mezera v zákoně umožňuje lidem, kterým bylo zakázáno držet zbraně, obejít zákon tím, že si je vyrobí doma. Zpřísnění podmínek podpořila demokratická poslankyně parlamentu v Nevadě Sandra Jaureguia, jež přežila útok střelce v roce 2017 v Las Vegas. Stephen Paddock ostřeloval rušný bulvár v Las Vegas, celkem vypálil přes tisíc ran, zavraždil 58 lidí a dalších 411 zranil. Jedná se o nejtragičtější událost svého druhu v dějinách USA.