Esej: Uražení a ponížení

Nerovnoměrné rozložení covidových škod mezi různé vrstvy společnosti vyvolalo hněv namířený proti průmyslu. Vláda se nechová férově a pocit nespravedlnosti roste.

Esej: Uražení a ponížení
ilustrace Vojtěch Velický

Minulý týden se před sídlem české vlády konala neobvyklá demonstrace. Během pandemie se na protestních shromážděních většinou volá po otevření ekonomiky a uvolnění vládních restrikcí. V úterý ale aktivisté před Strakovou akademií žádali opak. „Chraňme životy. Zastavme průmysl,“ stálo na jejich transparentech.

Pravda, demonstrace to nebyla zrovna početná, v pěně dní mezi dalšími covidovými zprávami téměř zanikla. Ve společnosti ale mají požadavky aktivistů velkou podporu. Zavření fabrik chtějí také odboráři, část politiků včetně vládní ČSSD, stejný názor má většina epidemiologů a souhlasí i někteří ekonomové.

Průmyslové podniky se během pár týdnů změnily v očích mnoha lidí z české chlouby v největší semeniště nákazy čínskou chřipkou. A z kapitánů průmyslu jsou najednou chamtivci upřednostňující zisk před lidským zdravím. Nakolik je to pravda a zda je skutečně rozumné podrazit nejsilnější pilíř českého hospodářství, je zajímavý problém sám o sobě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit