Bacha, omikron

Lékaři, kteří nutnost soustředění se na ohrožené skupiny doporučovali už před rokem a půl, byli ostrakizováni a označováni za popírače a dezinformátory. Dnes se ukazuje, že měli pravdu.

V pátek jsme se probudili zase do nouzového stavu a zrušili jsme plány na víkendovou výpravu na zrušené vánoční trhy pro adventní věnec. Vláda potvrdila, že se za rok nenaučila vůbec nic. Nepochopila, že absurdní a evidentně nefunkční omezení veřejnost k větší opatrnosti a respektování jakýchkoli protiepidemických opatření fakt nepřivedou. Odvolávat se na rovněž zavřené trhy v Mnichově či Norimberku je stupidní jak z hlediska množství lidí shromážděných v Norimberku a třeba v Příbrami, tak ze staré moudrosti, že když soused dělá oslovinu, není nutné ji opakovat. 

Navíc se nabízejí i jiná inspirativní srovnání. Třeba Velké Británie s Rakouskem. Obě země mají mnoho nově nakažených, vysokou míru proočkovanosti a s ní zjevně spojený rozsah covidových hospitalizací, které jsou zlomkem toho, co zažíváme my nebo Slováci. V Británii žijí předvánoční idylou, v Rakousku je nejtvrdší uzávěra v Evropě. Zkusíme věřit, že s tím nemá nic společného skandál kolem bývalého kancléře vládnoucí strany Kurze, o kterém se tak momentálně mluví trochu méně, a je to jenom panikářství.

A aby té paniky nebylo málo, objevila se mutace omikron. Svět šílí, burzy padají a hranice se zavírají. A to zatím o této verzi covidu nic konkrétnějšího nevíme. Jen to, že je hodně zmutovaná a možná může obejít vakcíny lépe než současná delta. To je asi rána současnému vakcinačnímu fetišismu, podle nějž nás před zkázou nic než očkování nezachrání. Nicméně nakolik se sníží účinnost vakcín, nevíme, ale zato první zprávy z jižní Afriky naopak vzbuzují naději, že tato mutace je méně patogenní, tudíž nevyvolává těžké průběhy onemocnění, a tak by vlastně mohlo být fajn, kdyby tu současnou deltu vytlačila.

Lze se divit, že v této věčné panice spousta lidí podléhá různým konspiračním teoriím, když vláda stále jen vyvolává strach, přesvědčuje veřejnost, že jediným lékem je očkování, které sice pomáhá, ale od lockdownu, jak vidno nezachraňuje? A k tomu všemu ještě používá vúdú medicínu v podobě zákazu vánočního svařáku? A když se objeví mutace, která by mohla obejít očkování, nastává konec světa?

Je prostě zřejmé, že covid s námi bude dál a bude soutěžit s výrobci vakcín. Chvilku bude mít náskok člověk, chvilku příroda. A tak pro rizikovou část populace může být covid i přes očkování ještě dlouho dost nebezpečný. A uzávěry ekonomiky si fakt už nemůžeme dovolit.

Bylo by fajn, kdyby alespoň nová vláda začala přemýšlet, zda v této situaci kromě očkování nejsou i jiné cesty, jak ulevit nemocnicím. Lékaři, kteří cestu soustředění se na ohrožené skupiny doporučovali už před rokem a půl, byli ostrakizováni a označováni za popírače a dezinformátory. Dnes se ukazuje, že měli pravdu.

Ono má smysl například se ptát, proč nemocní často nedostanou včas antikoagulační léčbu aplikovatelnou doma, aby si ušetřili plicní embolii. Nebo zda by nemohli dostat kortikoidy proti komplikacím zápalu plic dříve než po hospitalizaci. A také třeba proč nemá každý rizikový pacient ve své mobilní Tečce indikaci k podání zjevně velmi účinných monoklonálních protilátek, aby nemusel v horečkách shánět obvoďáka, který mu dá doporučení pro jejich aplikaci. Potřebných dat mají zdravotní pojišťovny dostatek.