Testování na covid zdarma Válek odpískal. Chyba, která může přijít draho

Jednou tak, podruhé zase jinak. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) opět změnil názor. Lidem nakonec neumožní, aby se mohli sami testovat na covid-19 na účet zdravotních pojišťoven.

Testování na covid zdarma Válek odpískal. Chyba, která může přijít draho
ilustrační foto | Shutterstock.com

O proplácení testů na covid-19 se na ministerstvu diskutovalo dlouho. Původně se měli testovat jen lidé, u nichž je k tomu nějaký důvod, například možná rizika v souvislosti s dalšími onemocněními. Tento důvod vyhodnotí lékař a v případě, že pacientovi vystaví žádanku, PCR test by byl proplacen z veřejného zdravotního pojištění.

Během letní vlnky covidu-19 ale ministr pomalu začal obracet. Po jednáních se zdravotními pojišťovnami uvedl, že se testování občanů vrací do hry. Nikoli plošně. Ale ten, kdo by se chtěl nechat otestovat, měl jednou začas tuto možnost dostat. Zdravotní pojišťovny by to nezruinovalo a řada lidí by toho ráda využila. 

Teď ale veškeré úvahy o testech proplácených z veřejného zdravotního pojištění zase vzaly za své. Podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) prý postačí původně zvažovaná varianta. Tedy ta, kdy se proplacení testu z veřejného pojištění bude odvíjet od vyhodnocení lékařem. Bez žádanky si pacient musí otestování zaplatit ze svého.

Podle náměstka to pro občany není žádný velký problém. Nabízí se prý využití antigenních testů, které lze koupit v každé lékárně, stojí kolem stovky a jsou uživatelsky přívětivé.

Škoda že se k politikovi nedostaly informace od samotných laboratoří. Ty upozorňují na to, že převládající varianty covidu-19 zachytí antigenní testy spíše zázrakem. Jistotou je profesionálně vyhodnocený PCR test. Tam už ale nemluvíme o stovce, nýbrž tisícovce korun. Pokud chce rodina o několika členech navštívit třeba babičku a před samotnou návštěvou chce preventivně zjistit, zda pro ni nejsou ohrožením, pořádně se při platbě prohne. 

Ministerstvo zdravotnictví vůbec ke covidu-19 přistupuje velmi laxně. Kampaň na podporu očkování je prakticky neviditelná. Nošení respirátorů je povinné jen v případě zdravotnických a sociálních zařízení, pokud tuto povinnost sama zavedou. Přitom denně přibývá několik tisíc nakažených, v nemocnicích leží s covidem bezmála 1800 lidí. Zatímco okolní státy pomalu přitvrzují a zavádějí i u nás z minulosti známá opatření, jako například povinnost nošení roušek v MHD, v Česku jako by se teď nic nedělo. 

Jedno se ministru Válkovi upřít nedá. Neslevil ze své předvolební rétoriky, kdy vládu Andreje Babiše (ANO) kritizoval za příliš tvrdý postup. Už před volbami Válek říkal, že chce odpovědnost ponechat na samotných občanech a nechce jim vládními opatřeními otravovat život.

To je hezké. Zapomněl ale na to, že být v opozici a vládnout je rozdíl. Teď už nejde jen o „neotravování.“ Jako ministr zdravotnictví by měl životy rovněž chránit. Zda pro to dělá dost, si nejsem vůbec jistý.