Proč bude česká covidová kocovina ještě dlouhá

Česko se stále zcela nevzpamatovalo z globální pandemie covidu-19, která vypukla téměř před čtyřmi lety v Číně. Mnozí lidé trpí zdravotními potížemi, některé průmyslové obory se nevrátily na úroveň před koronavirem

Proč bude česká covidová kocovina ještě dlouhá
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Extrémní únava, dušnost, poruchy spánku nebo bolesti hlavy či kloubů. Část pacientů, kteří prodělali těžkou formu nemoci covid-19, stále čelí zdravotním potížím. Vyplývá to ze studie Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Je to jeden z důkazů, že ačkoli se život v Česku po „nekonečné“ pandemii zdánlivě vrátil do původních kolejí, v některých ohledech se země z koronaviru a následných krizí dodnes neoklepala.

V případě postcovidových zdravotních potíží je dobrou zprávou alespoň to, že se objevují u méně pacientů, než lékaři původně očekávali. „Na počátku koronavirové pandemie jsme se obávali toho, že se riziko vzniku postcovidových problémů může týkat každého druhého pacienta, který byl hospitalizován s těžkým covidem. To se nám ale po více než dvouletém sledování nemocných naštěstí nepotvrdilo,“ uvedl Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Ze studie vyplývá, že se obtíže týkají sedmi procent pacientů, kteří přežili akutní covid-19. S vysokým rizikem postcovidového syndromu byly spojené především první varianty viru na počátku pandemie. Méně pacientů mělo obtíže po nákaze variantou omikron. Podle Koblížka to souvisí s tím, že covid-19 prodělala už více než polovina české populace, a tak se z něj stala relativně běžná nemoc. „Velká část osob v Česku je navíc naočkovaná, někteří lidé i více dávkami,“ připomněl Koblížek, který je také vědeckým sekretářem České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit