Babišova chemička investuje. Lovochemie chce snížit ekologické dopady výroby

Chemička Lovochemie chystá investici do nové výrobny kyseliny dusičné.

Babišova chemička investuje. Lovochemie chce snížit ekologické dopady výroby
Lovochemie | Profimedia.cz

Cílem chemičky, která patří do holdingu Agrofert ovládaného svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, je snížit ekologické dopady výroby a ušetřit na platbách za emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého.

Po dokončení nové výrobní jednotky skončí provoz starších zařízení nejen v Lovochemii, ale také v další svěřenské chemičce Synthesii. 

Pokud Lovochemie svůj záměr protlačí všemi fázemi povolovacího řízení, bude s novým výrobním zařízením schopna produkovat až 621 tisíc tun kyseliny dusičné za rok, což o 25 procent převyšuje kapacitu zařízení určených k odstavení. Kyselina dusičná je základním polotovarem pro výrobu dusíkatých hnojiv, v nichž je Lovochemie jedničkou na českém trhu.

Záměr je zatím v rané fázi procesu EIA – tedy posuzování vlivu na životní prostředí. Ironií osudu bude záměr posuzovat ministerstvo životního prostředí vedené stranickým kolegou Andreje Babiše Richardem Brabcem.

Ten byl navíc v letech 2005 až 2011 generálním ředitelem Lovochemie. I když samotný ministr má s procesem EIA málo společného, mohou kritici záměru argumentovat konfliktem zájmů.