Konec vajec od Babiše. Agrofert prodává své drůbežárny

Vaječné podnikání holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Babiše směřuje pod společnost Maso Jičín podnikatelů Bohuslava Kohouta a Miloše Kroce.

Konec vajec od Babiše. Agrofert prodává své drůbežárny
ilustrační foto | Profimedia.cz

Potravinářsko-chemický holding Agrofert se zbavuje vaječného byznysu. Podle webu MotejlekSkocdopole.com prodává producentskou společnost Druko Střížkov a odbytovou společnost Česká vejce (v té vlastní Agrofert 71,9 procenta), která pod stejným názvem dodává vejce na maloobchodní trh. 

Server tak potvrdil původní informace týdeníku Hrot, že žhavým zájemcem je skupina kolem podnikatelů v zemědělství Bohuslava Kohouta a Miloše Kroce. Pokud na transakci kývne antimonopolní úřad, stane se novým vlastníkem Maso Jičín, za kterým stojí právě Kohout s Krocem.

Oba agrárníci už jsou ve vaječném byznysu silnými hráči. Jejich zemědělská společnost Proagro Nymburk je jedním z nejvýznamnějších producentů. Spojením firem by se mohly významně přeskupit síly na tuzemském vaječném trhu. 

Vaječnému podnikání Agrofertu se příliš nedaří, firmy loni skončily v červených číslech. Dolů je dlouhodobě táhne cenový tlak řetězců, kvůli kterému se jim nedaří prodávat vejce za profitabilní ceny. Na drůbežárny by navíc citelně dopadl zákaz klecových chovů plánovaný na rok 2027. Přestavba chovů by si ze strany Agrofertu vyžádala masivní investice.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní