Jak Babiš bohatne na koronaviru

Politicky je pro Babiše rozmach nemoci covid-19 jednoznačně prohrou. V některých oborech ale na pandemii i vydělává.

Jak Babiš bohatne na koronaviru
Andrej Babiš sice opakuje, že Agrofert je jeho „bývalá firma“, na její prosperitě má ale stále finanční zájmy. Podle žebříčku časopisu Forbes se jeho majetek meziročně zvýšil o čtyři miliardy korun. | Hynek Glos

Byly časy, kdy premiér Andrej Babiš otevřeně připouštěl, že je jako politik i podnikatel setrvale ve střetu zájmů. Hlasování vlády, kde se cítil býti podnikatelsky zainteresován, prý ale opouštěl. Nyní naopak o Agrofertu i investičním fondu Hartenberg setrvale tvrdí, že jde o „jeho bývalé firmy“. 

I když obě převedl kvůli požadavkům zákona o střetu zájmů pod svěřenské fondy, stále je jejich zřizovatelem a uživatelem konečných výhod a má i plnou kontrolu nad tím, kdo stojí v čele jeho fondů. Má proto prospěch i z té části svého byznysu, která nyní těží z poptávky vyvolané obavami z nemoci či přímo z boje proti ní. 

Ukazuje to i aktuální žebříček miliardářů časopisu Forbes. Ten Babiše zařadil na čtvrté místo s majetkem v celkové hodnotě 74 miliard korun a meziročním nárůstem ve výši čtyř miliard. „Český premiér patří k vítězům koronavirové krize. Zemědělství, potravinářství a hnojiva se pochopitelně řadí mezi nejméně ovlivněné obory. Široký záběr jeho podnikatelských zájmů sice letos vyvolal značné kolísání, ve výsledku je na tom ale Andrej Babiš stále lépe,“ konstatuje k Babišovi Forbes.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit