Zákaz klecových chovů drtí Babiše. Kdo koupí jeho ztrátové drůbežárny?

Na pozadí chystaného zákazu klecových chovů se připravuje přeskupení sil na vaječném trhu. Babišův holding Agrofert hledá kupce pro svůj vaječný byznys

Zákaz klecových chovů drtí Babiše. Kdo koupí jeho ztrátové drůbežárny?
Většinu nosnic chová Agrofert v klecích, které budou od roku 2027 zakázané. Nevyhnul by se tak investicím do přestavby hal na voliéry. | Profimedia.cz

Ve chvíli, kdy poslanci těsnou většinou kývli na zákaz klecových chovů nosnic, bylo už na českém vaječném trhu zaděláno na pořádnou míchanici. Ta s největší změnou v českém drůbežářství za patnáct let částečně souvisí a povede k významným změnám na sedmimiliardovém tuzemském trhu s vejci.

Holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše se aktuálně zbavuje nevýdělečného vaječného byznysu. „Můžeme potvrdit svůj záměr určitou část svých chovů nosnic prodat,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Agrofert se stal významným hráčem na vaječném trhu před šesti lety, když pohltil distributora vajec Česká vejce a Drůbežárny Osík. Dnes firmy holdingu ročně vyprodukují zhruba 230 milionů vajec, což odpovídá deseti procentům tuzemské produkce, patnácti procentům po odečtení nekomerčního domácího samozásobitelství.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit