Zákaz klecových chovů drtí Babiše. Kdo koupí jeho ztrátové drůbežárny?

Na pozadí chystaného zákazu klecových chovů se připravuje přeskupení sil na vaječném trhu. Babišův holding Agrofert hledá kupce pro svůj vaječný byznys

Zákaz klecových chovů drtí Babiše. Kdo koupí jeho ztrátové drůbežárny?
Většinu nosnic chová Agrofert v klecích, které budou od roku 2027 zakázané. Nevyhnul by se tak investicím do přestavby hal na voliéry. | Profimedia.cz

Před šesti lety ovládl holding Agrofert, tehdy ještě přímo vlastněný Andrejem Babišem, distributora vajec Česká vejce, a vstoupil tak mezi pětici hráčů dominujících miliardovému trhu. Jenže vejce zřejmě nesypou Agrofertu tolik, kolik předpokládal. 

Produkce je vinou tlaku řetězců a dovozů z Polska pod setrvalým cenovým tlakem a na hraně rentability. Vaječný byznys Agrofertu zastřešený pod hlavičkou Agropodniku Hodonín skončil loni ve ztrátě 81 milionů korun. K tomu přibyl chystaný zákaz klecových chovů od roku 2027, který by na společnost tvrdě dopadl. Agrofert chová většinu nosnic v klecích, a nevyhnul by se tak nákladným investicím do přestavby hal. 

V holdingu proto dospěli k závěru, že pokračovat na složitém vaječném trhu se jim nevyplatí, a pro své chovy hledají aktuálně kupce. „Můžeme potvrdit svůj záměr určitou část svých chovů nosnic prodat,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle zdrojů týdeníku Hrot jsou jednání s možnými zájemci už v poměrně pokročilé fázi.

Kdo by mohl chovy s roční produkcí 230 milionů vajec získat, si můžete přečíst ve 23. čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 12. října. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní