Aerolinky čekají postcovidové oživení. A poté i zdražení

Světové aerolinky se sbírají z krizového roku, před letní sezonou u nich převládá optimismus. Na předcovidová čísla se ale ještě letos nedostanou.

Aerolinky čekají postcovidové oživení. A poté i zdražení
ilustrační foto | Profimedia.cz

Utlumení mezinárodního cestování vinou celosvětové pandemie koronaviru se loni logicky promítlo do hospodaření takřka všech světových aerolinek, většina z nich zažila nejhorší rok v historii.

Platí to i o irské společnosti Ryanair, která za uplynulý finanční rok vykázala rekordní ztrátu ve výši 815 milionů eur (téměř 21 miliard korun), přičemž v roce 2019 dosáhla na zisk přesahující jednu miliardu eur. A to bylo považováno za ještě přijatelný výsledek, protože analytici očekávali ztrátu ve výši 834 milionů eur.

Největší evropské nízkonákladové aerolinky musely loni zrušit více než 80 procent letů, čímž se logicky snížil i počet přepravených cestujících: ze 149 milionů z roku 2019 na 27,5 milionu. Výnosy klesly o více než 80 procent na 1,64 miliardy eur.

„Jsou to lepší čísla, než jsme očekávali, pořád ale jde o traumatickou ztrátu pro firmu, která byla ve své 35leté historii neustále zisková,“ uvedl v prohlášení šéf Ryanairu Michael O’Leary.

Na obzoru už je však oživení. Ryanair už jej pociťuje, vždyť v současné době eviduje 1,5 milionu rezervací letenek týdně, přičemž ještě na začátku předchozího měsíce jich měl jen půl milionu za týden. „Míra rezervací ukazuje na obrovskou důvěru. Směrem k několika příštím měsícům jsme velmi optimističtí,“ poznamenal O’Leary.

Na silné letní měsíce sázejí i ostatní dopravci. Nízkonákladovým aerolinkám Eurowings ze skupiny Lufthansa na dovolenkovou sezonu stouply rezervace o více než dvojnásobek. Díky tomu nasazují do provozu 85 letounů, dosud jich létalo jen čtyřicet. Výkonný ředitel společnosti Jens Bischof očekává, že k návratu do předkrizového stavu by mohlo dojít příští rok, případně v roce 2023.

Americká společnost United Airlines v pondělí oznámila, že v červnu přidá do svého leteckého plánu více než 400 letů denně. Reaguje tím na výrazně zvýšený zájem cestujících. Oproti loňsku se totiž rezervace na letní měsíce zvýšily o 214 procent.

Optimismus cestujících pohání především postupující proočkovanost proti covidu-19. „Každý má právo na to, být opatrný, ale myslím, že pro dovolenou v Evropě může panovat velká míra důvěry,“ řekl O’Leary s tím, že na plážích Španělska, Portugalska či Řecka bude jen velmi malé riziko nákazy.

Právě díky současnému tempu vakcinace, které je v Británii ve srovnání s Evropskou unií ještě rychlejší, věří Ryanair rychlému návratu starých časů. Projevit by se to mělo zejména od října do března, tedy ve druhé polovině fiskálního roku. Podle O’Learyho totiž bude většina evropské populace v září naočkována.

Na markantně zvýšeném zájmu o letenky se kromě „hladu“ po cestování projevují i akční ceny, které některé aerolinky pro sezonu dovolených nasadily. Podle O’Learyho ale poslední dobou těžce zkoušený sektor bude nucen v roce 2022 zdražit. Kromě jiného mu to umožní i potíže jiných aerolinek či cestovních kanceláří, například italské Alitalie či britské Thomas Cook.