Trosečnické ráje

Právě teď je poslední chvíle zažít úplně prázdná letoviska. Kanceláře už chystají masový útok na Baleáry či Krétu

Trosečnické ráje
Fourni je jedním z řeckých ostrovů, které se mohou stát odrazovým můstkem k nové vlně turistického ruchu. Hlásí plnou proočkovanost. | Shutterstock.com

Na Kanárských ostrovech má Puerto de Mogán přezdívku „španělské Benátky“. Je to sice jen nálepka, kterou vymyslely cestovní kanceláře, ale funguje dobře. V úzkých ulicích se obvykle tísní neprostupné davy lidí, přeplněná bývá i uměle vytvořená pláž s navezeným pískem a vlnolamem. Místo v dobré restauraci abyste si rezervovali dva dny dopředu. To všechno teď přestalo platit. Ani není třeba číst tabulky za zavřenými okny obchodu a restaurací, aby člověk poznal důvod. Je to jeden z mnoha příkladů, kam se s pandemií koronaviru propadly turistické ráje.

Nejde jen o dojmy. Podle datové platformy Statista.com přijelo v lednu na všechny Kanárské ostrovy přibližně 90 tisíc turistů. Ještě loni v témže čase jich bylo o milion víc. Ne že by byl problém na ostrovech samotných nějak extra velký. Tedy měřeno českýma očima. Týdenní nárůst nakažených je na ostrovech kolem 60 lidí, aktivních případů kolem 4300. Celkem si nemocí prošlo zhruba 43 tisíc z celkových více než dvou milionů obyvatel, reprodukční číslo je těsně pod jedničkou.

Kanárské ostrovy jsou jen jedním z příkladů míst, kam mířili Evropané v zimě za příjemným počasím a která zůstala prázdná. Velmi podobně jsou na tom Baleárské ostrovy, zahrnující populární Mallorcu, Menorcu, Ibizu a další. Zatímco loni v lednu napočítaly přibližně sto tisíc turistu (přece jen je tam zhruba o deset stupňů chladněji než na Kanárech), letos to bylo jen dvacet tisíc.

Stejně smutná čísla přicházejí i z dalších destinací. V Egyptě příjmy z cestovního ruchu poklesly kvůli čínské chřipce o 70 procent a do země přijelo loni jen 3,5 milionu turistů oproti 13,1 milionu v roce 2019. Řecko i se svými ostrovy navštívilo ještě před pandemií pres 30 milionů turistů. Země se od května chce opět otevírat a věří, že letošek dotáhne alespoň na polovinu tohoto čísla.

Tím se dostáváme k dalším dvěma pilířům cestování – politice a byznysu.

Puerto de Mogán je jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova Gran Canaria. Teď jsou jeho ulice i přístav skoro prázdné.
Shutterstock.com

Které destinace se začnou masovému turismu otevírat jako první? Jak je na tom byznys cestovních kanceláří? Co vlády dělají pro to, aby přitáhly turisty, a které řecké ostrovy už hlásí plnou proočkovanost? Čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 22. března

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní