Trefa na poslední chvíli. Jak Šimáně sehnal miliardy pro Smartwings

Miliardář Šimáně má pro své Smartwings sedm miliard. Přesvědčil banky, akcionáře i leasingové firmy. Čína nepomohla.

Trefa na poslední chvíli. Jak Šimáně sehnal miliardy pro Smartwings
Jiří Šimáně | Profimedia.cz

Miliardová hádanka o tom, s kým v létě Češi poletí na dovolenou, má po dlouhých měsících konečně rozuzlení. Společnosti Smartwings z impéria miliardáře Jiřího Šimáněho se povedlo přesvědčit syndikát čtyř bank, aby se za ni postavily kvůli státní garanci na dvě miliardy korun, která má odvrátit krach největšího tuzemského leteckého dopravce, mimochodem spoluvlastněného ministerstvem financí Čínské lidové republiky.

Jak složitý maraton jednání za sebou Smartwings mají, lze odvodit už jen z právních aspektů celé transakce. Poradenství měla na starost globální právní firma Dentons, přeshraniční právní tým tvořilo 30 právníků ze sedmi kanceláří. Poradenství zahrnovalo otázky týkající se strategie, strukturování a vyjednávání financování v rámci programu Covid Plus a restrukturalizace pronájmů letadel z flotily společnosti Smartwings. Tým také poskytl poradenství ohledně implementace financování a radil při jednání s věřiteli, pronajímateli letadel a akcionáři. „Dokončení restrukturalizace a nové financování umožní letecké společnosti pokračovat v provozu,“ poznamenal Jiří Tomola, vedoucí týmu pro restrukturalizace a insolvence a jeden ze dvou vedoucích týmu pro bankovnictví a financování pražské kanceláře Dentons.

Finanční dohody uzavřené v rámci moratoria umožní podle něj společnosti Smartwings financovat nadcházející období. Letecká společnost bude provozovat lety nejen z České republiky, ale také z Polska, Francie, Maďarska, Slovenska a Kanárských ostrovů.

Peněz, které do firmy přitečou, bude ale více. Kromě dvou miliard krytých z 80 procent státem zajistí další financování čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Celkově tak financování dopravce přesáhne sedm miliard korun.

Splatnost úvěru je šest let. Největší část poskytla UniCredit Bank, zapojily se také Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna. Většinu úvěru ovšem bude garantovat státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Smartwings za to státnímu podniku zaplatí 200 milionů korun. „Jedná se o klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP,“ řekl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

Krize donutila Smartwings už loni k propouštění. Firmu opustilo 481 pracovníků, další odešli na neplacené volno. Dosud byla firma pod ochranným moratoriem, to nyní vypršelo.

Do insolvence spadly naopak sesterské ČSA. Jejich insolvenčním správcem je společnost Inskol z Karviné. Aerolinky dluží 1,8 miliardy korun.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní