Trefa na poslední chvíli. Jak Šimáně sehnal miliardy pro Smartwings

Miliardář Šimáně má pro své Smartwings sedm miliard. Přesvědčil banky, akcionáře i leasingové firmy. Čína nepomohla.

Trefa na poslední chvíli. Jak Šimáně sehnal miliardy pro Smartwings
Jiří Šimáně | Profimedia.cz

Miliardová hádanka o tom, s kým v létě Češi poletí na dovolenou, má po dlouhých měsících konečně rozuzlení. Společnosti Smartwings z impéria miliardáře Jiřího Šimáněho se povedlo přesvědčit syndikát čtyř bank, aby se za ni postavily kvůli státní garanci na dvě miliardy korun, která má odvrátit krach největšího tuzemského leteckého dopravce, mimochodem spoluvlastněného ministerstvem financí Čínské lidové republiky.

Jak složitý maraton jednání za sebou Smartwings mají, lze odvodit už jen z právních aspektů celé transakce. Poradenství měla na starost globální právní firma Dentons, přeshraniční právní tým tvořilo 30 právníků ze sedmi kanceláří. Poradenství zahrnovalo otázky týkající se strategie, strukturování a vyjednávání financování v rámci programu Covid Plus a restrukturalizace pronájmů letadel z flotily společnosti Smartwings. Tým také poskytl poradenství ohledně implementace financování a radil při jednání s věřiteli, pronajímateli letadel a akcionáři. „Dokončení restrukturalizace a nové financování umožní letecké společnosti pokračovat v provozu,“ poznamenal Jiří Tomola, vedoucí týmu pro restrukturalizace a insolvence a jeden ze dvou vedoucích týmu pro bankovnictví a financování pražské kanceláře Dentons.

Finanční dohody uzavřené v rámci moratoria umožní podle něj společnosti Smartwings financovat nadcházející období. Letecká společnost bude provozovat lety nejen z České republiky, ale také z Polska, Francie, Maďarska, Slovenska a Kanárských ostrovů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit