Zrušte omezení pro držitele certifikátu, volají cestovní kanceláře

Očkovaní mají mít režim jako před covidem, navrhují šéfové tvrdě zasaženého oboru.

Zrušte omezení pro držitele certifikátu, volají cestovní kanceláře
Cestovní kancelář - ilustrační foto | Tomáš Turek, týdeník Hrot

Šéfové mezinárodních asociací cestovního ruchu chtějí zrušit covidová omezení pro držitele digitálního certifikátu, tedy očkované plus uzdravené a testované. Výzva přichází ve chvíli, kdy evropské státy začínají přemýšlet, jak a pro koho pravidla začít uvolňovat. Evropská populace má totiž jako celek 74procentní proočkovanost. Česko ale obsazuje poslední příčky s 56,7 procenta populace.

„V současnosti dochází k šíření viru covid-19 na lokální úrovni a lze konstatovat, že dopady pandemie na veřejné zdraví jsou v rámci EU pod kontrolou,“ stojí v prohlášení asociací ECTAA, ETOA, HOTREC, A4E, ACI, CLIA, ETC, WTTC a dalších. Nutná je podle nich i aktualizace kritérií barevných map států a regionů, aby zahrnovala míru očkování a hospitalizace obyvatel, nejen míru pozitivních testů.

„Vedoucí představitelé EU by se měli zaměřit na okamžité obnovení mezinárodní letecké dopravy a zrušení cestovních restrikcí obhájit úspěchem digitálního certifikátu. Od svého uvedení na trh v červnu 2021 se certifikát stal velmi rychle globálním standardem, který v rámci vzájemné uznatelnosti využívá celkem 27 zemí EU a dalších 16 zemí mimo Unii,“ poznamenává Kateřina Chaloupková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Asociace by podle ní také uvítala sjednocení lhůty platnosti jednotlivých testů na evropské úrovni. Nyní každý stát uznává rozdílnou platnost antigenního či PCR testu, které se navíc neustále mění, což cestování v rámci EU ještě více komplikuje.

Nyní, ač platí evropský covidový pas, existují v každé zemi odlišná pravidla. Například Německo vyžaduje po příjezdu negativní výsledek testu, doklad o očkování nebo dokumentaci prokazující, že se člověk zotavil z covidu. Ti, kteří přicházejí z oblastí s vysokým rizikem, musí splňovat další kritéria. Kromě dokladu o úplném očkování nebo uzdravení musí být v karanténě deset dní. Mohou ji ale ukončit dřív, pokud budou mít pátý den negativní výsledek testu.

Itálie nadto své regiony označuje barvou podle rizikovosti a může je pro turisty otevírat nebo zavírat. Rakousko bude nově vyžadovat testy či očkování plus roušky i v lyžařských areálech.

Nizozemsko považuje většinu států EU a Schengenu za vysoce rizikové regiony, a proto vyžaduje, aby lidé prokázali potvrzení o očkování, doklad o uzdravení nebo negativní výsledek testu, aby jim byl povolen vstup. Česká republika, Polsko a Malta jsou zatím klasifikovány jako oblasti s nízkým rizikem. Jednotlivci z těchto zemí mohou vstoupit bez splnění jakýchkoli zvláštních požadavků.