Zemřel uznávaný manažer Radek Kliment, pracoval pro uhlobarony i ČEZ

Zemřel uznávaný manažer Radek Kliment, pracoval pro uhlobarony i ČEZ
Radek Kliment | Archiv

Ve věku 57 let ve středu zemřel uznávaný manažer a odborník na restrukturalizace firem Radek Kliment. Někdejší vysoce postavený manažer ČEZ a skupiny Newton po několikatýdenním boji podlehl následkům nemoci covid-19. 

„Radek byl pro mě ztělesněním rovného chlapa. Byl svůj, trochu zemitý, trochu drsný, ale strašně chytrý a poctivý chlap plný zkušeností, byznysových i životních… A přesně proto jsme ho měli rádi,“ uvedl František Tregler, se kterým dlouhodobě spolupracoval a se kterým nedávno založil novou poradenskou společnost FMA Partners.

 Rodák z Uherského Hradiště vystudoval VŠCHT v Praze a doktorát z ekonomie získal na Technické univerzitě v Ostravě. Řadu let pracoval pro investiční skupinu Newton někdejších vládců Mostecké uhelné společnosti Marka Čmejly a Jiřího Diviše. V rámci této spolupráce řídil přední soukromou zdravotnickou skupinu Medicon nebo sázkovou kancelář Chance. Jako takový se vyprofiloval v předního odborníka na restrukturalizace v Česku. Velkým projektem byla třeba restrukturalizace a následný prodej jednoho z největších výrobců technického lihu a teplonosných kapalin v Česku Zevar Group. 

Předtím pracoval také pro polostátní ČEZ, kde měl na starosti některé projekty skupiny v Bulharsku. V posledních letech se realizoval ve vlastní poradenské společnosti Maiden. Pomáhal například zdravotnickým firmám z Babišova holdingu FutureLife. Pro něj řídil třeba Polikliniku Modřany a Dům zdraví ve Velkém Meziříčí. 

Čerstvým projektem pro něj byla zmiňovaná společnost FMA Partners, která pomáhá s řízením firem v problémech.  V ní spojil síly s někdejším manažerem Penty Investments a Hartenberg Capital Františkem Treglerem. Ještě před vznikem FMA Partners společně pomáhali miliardáři Oldřichu Šlemrovi postavit na nohy zubařskou skupinu Czech Dental Holding. 

Přátelé na Radka Klimenta vzpomínají jako na muže, který uměl každou životní situaci glosovat drsným, ale trefným humorem. Letos vydal svou první sbírku básní a aforismů, na své 55. narozeniny se naučil hrát na kytaru a na oslavě si s kapelou zahrál písničky Toma Pettyho. Kromě byznysu hodně času rád trávil ve svém lese na Vysočině, kde sázel stromy a likvidoval kůrovcovou kalamitu.