Země budoucnosti? Spíš papírová byrokracie

Epidemie koronaviru obnažila slabiny českého eGovernmentu. Při žádostech o pomoc musíme často dokládat údaje, které stát dávno má.

Země budoucnosti? Spíš papírová byrokracie
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Žádáte stát o ošetřovné, protože jste kvůli uzavřeným školám museli zůstat doma s dítětem? Pak musíte úřadům dodat také potvrzení o tom, že škola, kterou stát nechal zavřít, je skutečně zavřená. Důvod této absurdity? Je to prý jediný způsob, jak doložit, že dítě doopravdy existuje. A skutečnost? Stát tyto údaje pochopitelně už má – zaznamenává je do evidence obyvatel.

Žádáte o pomoc v rámci programu Antivirus? Pak musíte poslat společně se žádostí také potvrzení od banky, že účet, kam chcete peníze poslat, skutečně patří vám. I tato data ovšem úřady ve skutečnosti mají – už dva roky funguje takzvaná centrální evidence účtů, vedená Českou národní bankou. V něm jsou informace o všech majitelích účtů u finančních institucí v Česku.

Ani tím ale výčet absurdit české byrokracie nekončí. Zřejmě nejsměšnější byl ovšem původní plán na pomoc živnostníkům. V něm ministerstvo financí požadovalo, aby podnikatelé zasažení zákazem podnikání kvůli bezpečnostním opatřením dokázali, že jim meziročně klesly tržby. Úřady to ovšem chtěly i po restauratérech nebo majitelích obchodů. Žádaly tak informace, které schraňuje Finanční správa prostřednictvím elektronické evidence tržeb.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit