Zemanovi bafuňáři

Zeman opěvuje Čínu a odsuzuje politické bafuňáře. Měl radši mlčet.

Zemanovi bafuňáři
ilustrace | Vojtěch Velický

Stejná kancelář Pražského hradu a prezident Miloš Zeman ve stejném obleku a stejné košili. Přesto obě krátká videa odděluje nejen to, že první bylo zveřejněno v polovině ledna a druhé až minulý týden. Prvním je Zemanova zdravice českým sportovcům na olympiádě v Pekingu, druhým přání čínskému lidu k novému roku, který jim začal 1. února. Zeman v tomto vystoupení zveřejněném čínskou ambasádou v Praze opěvuje úspěchy Čínské lidové republiky, jež „v některých oblastech již předstihla Spojené státy“, a oslovuje čínského prezidenta Si Ťin-pchinga jako svého přítele. Žádná byť nepatrná zmínka o porušování lidských práv, jen takové milé pohlazení.

Kritiku si Zeman schoval do zdravice českým sportovcům. Popřál jim hodně úspěchů, ale současně si nezapomněl rýpnout do politiků, kteří zimní olympijské hry právě kvůli porušování lidských práv bojkotují. „Upřímně řečeno, když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic hrozného se nestane,“ pronesl Zeman. Jedním takovým politickým bafuňářem je například americký prezident Joe Biden nebo britský premiér Boris Johnson, kanadský ministerský předseda Justin Trudeau a další vysoce postavení politici ze všech koutů světa včetně ministrů české vlády.

Mezi bafuňáře, i když nikoli politické, lze Zemanovou optikou zařadit rovněž čtyřnásobného olympijského medailistu v rychlostní kanoistice Josefa Dostála, který veřejně kritizoval rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru přidělit největší sportovní svátek právě Číně. „Můžu mlčet, ale to nechci,“ uvedl Dostál. Český prezident však mlčet měl.