Zdravotnictví docházejí zdroje

Výdaje veřejného zdravotního pojištění budou letos kvůli pandemii covidu-19 vyšší pravděpodobně až o 50 miliard korun. Plyne to z vyjádření náměstkyně ministra zdravotnictví Heleny Rögnerové.

Zdravotnictví docházejí zdroje
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Podle schválených rozpočtů zdravotních pojišťoven se očekávalo, že příjmy veřejného zdravotního pojištění dosáhnou letos výše 385,4 miliardy korun a výdaje budou 399,1 miliardy korun. Oproti plánům ale pojišťovny musejí platit za očkování, testování či odměny zdravotníků. Navýšit příjmy zdravotního systému by mohlo zvýšení plateb státu za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že se diskutuje o částce 100 až 500 korun navíc.

Stát do systému přispívá prostřednictvím plateb za takzvané státní pojištěnce, tedy děti, nezaměstnané a seniory. Loni byla měsíční platba navýšena o 500 korun, letos o dalších 200 na nynějších 1767 korun.

Do budoucna se dá očekávat, že výdaje na zdravotnictví porostou rychleji než příjmy systému. Tématu si všímají i podnikatelé. Ti považují valorizaci plateb státu za tzv. státní pojištěnce za nezbytnou, aby na ně nedopadla příliš velká část prostřednictvím odvodů za zaměstnance. Hospodářská komora poukazuje také na růst výdajů za dlouhodobou péči, což souvisí se stárnutím populace.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní