Zakažte oheň, budou požáry

Nízké křovinaté porosty okupují miliony kilometrů čtverečních bývalých travnatých plání. Je to na pohled zelená krajina, v níž je ovšem skoro všechno špatně.

Zakažte oheň, budou požáry
Naditec jehnědokvětý | Shutterstock.com

Když máte v jižní Kalifornii adresu „El Chaparral“, měl by váš pojišťovák zbystřit, protože pojistné plnění proti požárům může vyjít draho. Ve španělštině název označuje nízký suchý křovinatý les. Média se rok co rok věnují katastrofálním požárům, které s železnou pravidelností postihují nejrůznější oblasti ve světě. Žijeme v době stíhané vlnami sucha a veder, jindy zase katastrofálními záplavami. Extrémní počasí provázejí ničivé škody, pokud ne na životech, tak na majetku.

Zároveň při pozornějším ohledání zjistíte, že planeta paradoxně „zelená“, jak někdejší travnaté pláně na mnoha místech zarůstají. Nikoli hezkými lesy plnými vzrostlých stromů, které cílevědomě sázíme, protože absorbují uhlík a pomáhají planetu ochlazovat a přibližovat nás naplnění klimatických cílů. Bohužel, miliony kilometrů čtverečních zarůstají křovím, často v podobě nepůvodních invazivních druhů, zcela bez zásahu a jakékoli péče člověka.

To dojme málokoho. Co ovšem dojme i největšího popírače klimatické změny, je, když mu shoří dům. Protože ho postavil na špatném místě ve špatném čase. Jihokalifornský chaparral s hustým suchým podrostem se podobá obrovské, léta hromaděné zásobě klestí na podpal. Stačí odhozená cigareta či střepy od rozbité pivní lahve a ve vyprahlé krajině vypukne požár, který nelze často po celé týdny uhasit. Někde víme, proč se tak stalo, jinde ne.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit